Norge

Barnehagestreik unngått – enighet i mekling før fristen

Partene er enige i meklingen for private barnehager. Dermed er streik for 1100 ansatte avverget.

Publisert Sist oppdatert

Fagforbundet, Utdanningsforbundet og Delta har kommet til enighet i årets lønnsoppgjør med arbeidsgiverorganisasjonen Private barnehagers landsforbund (PBL).

Enigheten ble gjort kjent ved 23.15-tiden tirsdag, rundt 45 minutter før fristen hos Riksmekleren.

På linje med frontfaget

– Vi er fornøyde med å ha sikret medlemmene våre reallønnsvekst, sier forhandlingsleder Line Tollefsen i Fagforbundet.

– Først og fremst gikk vi inn i meklingen for å sikre medlemmene våre en reallønnsvekst. Når det er dyrtid, er det de som tjener minst, som merker det mest, og nå har vi sikret lønnsvekst på linje med frontfaget, sier Tollefsen videre.

PBL betegner meklingen som krevende.

– Først og fremst er jeg glad for at vi unngår en konflikt som i veldig stor grad ville rammet en uskyldig tredjepart. Dernest er jeg svært fornøyd med at vi har kommet i mål med et oppgjør som både ivaretar reallønnsvekst og gode pensjonsordninger for de ansatte, og som ikke setter den økonomiske bærekraften for medlemsbarnehagene ytterligere i spill, sier administrerende direktør Jørn-Tommy Schjelderup.

Bevarer pensjonssparing

– Vi har fått et resultat som sikrer reallønnsvekst samtidig som nivåene for pensjonssparing blir bevart, sier forhandlingsleder og nestleder Marit Solheim i Delta.

Hun legger til at det aldri var noe alternativ å svekke pensjonsordningen – og trekker også fram gjennomslag for forskuttering av pleiepenger.

Lønnsrammen er på 4,4 prosent.

– Det er på linje med frontfaget og kommunesektoren, og sikrer reallønnsøkning for våre medlemmer. Samtidig slapp de selvsagt å betale for lønnsøkningen gjennom en dårligere pensjonsordning, slik det først var foreslått. Det var våre to viktigste krav i meklingen, sier Ann Mari Milo Lorentzen, Utdanningsforbundets forhandlingsleder og første nestleder.

Skal snakke videre om AFP

Partene er også enige om å fortsette forhandlingene om avtalefestet pensjon for årskullene 1968–1970, med sikte på en endelig løsning i mellomoppgjøret neste år.

– Vi hadde ikke tilstrekkelig grunnlag for å sluttføre dette nå, men partene skal jobbe fortløpende med å få det på plass inn mot mellomoppgjøret 2027, sier forhandlingsleder Tollefsen i Fagforbundet.

Partene har meklet siden mandag morgen. Hadde det blitt brudd, hadde over 1100 ansatte i 77 barnehager gått ut i streik.