Barn og unge med innvandrerbakgrunn leser mest bøker

I 2025 var det barn og unge med innvandrerbakgrunn som i størst grad leste bøker på fritiden. Særlig unge jenter i denne gruppen leser mest.

Publisert

Dette kommer fram i rapporten «Kulturbruk blant personer med innvandrerbakgrunn», som er basert på Statistisk sentralbyrås (SSB) undersøkelse om befolkningens kulturbruk i 2025.

Barn mellom ni og tolv år med innvandrerbakgrunn er de mest aktive ukentlige leserne av papirbøker, med 68 prosent i 2025. Til sammenligning leste 55 prosent av de jevnaldrende i hele befolkningen papirbøker ukentlig, viser undersøkelsen.

Samme demografiske gruppe er på toppen av dem som aktivt leser i løpet av et år.

– Ni av ti barn med innvandrerbakgrunn i alderen 9–12 år leste papirbok en eller flere ganger i løpet av ett år. Spesielt unge jenter med innvandrerbakgrunn er ivrige lesere, sier seniorrådgiver Andrea Ihler Evensen i SSB.

Ni av ti jenter i alderen 9 til 15 år med innvandrerbakgrunn leste en eller flere papirbøker i 2025, sammenlignet med åtte av ti gutter i samme alder.

Barn og unge med innvandrerbakgrunn er også de som besøkte folkebiblioteket mest i løpet av fjoråret.

– Etterfulgt av kino var folkebibliotek det mest besøkte kulturtilbudet blant barn med innvandrerbakgrunn i alderen 9–15 år, forklarer Evensen.

Så mange som 83 prosent av denne gruppen hadde i 2025 lånt én eller flere papirbøker det siste året.