Verden

Både jubel og uro da Sør-Koreas president ble avsatt

Yoon Suk-yeol er formelt avsatt som Sør-Koreas president. Det avgjorde landets forfatningsdomstol fredag. Han ble stilt for riksrett for å ha innført unntakstilstand.

Det var mye glede – og misnøye – etter rettens avgjørelse fredag.
Publisert Sist oppdatert

Opplesningen av avgjørelsen startet ved 11-tiden lokal tid og ble sendt direkte på TV. Avgjørelsen kom en snau halvtime senere.

Før selve kjennelsen kom, slo retten fast at erklæringen av unntakstilstand ikke oppfylte de juridiske kravene som trengs i form av en nasjonal krise, ifølge nyhetsbyrået Yonhap.

Han sviktet også ifølge domstolen sin rolle som øverstkommanderende ved å mobilisere militærstyrker – og gikk lenger i handlingene enn hva grunnloven tillot ham.

Domstolen slo også fast at presidenten brøt loven ved å sende soldater til nasjonalforsamlingen i et forsøk på å hindre dem fra å avblåse unntakstilstanden.

– De negative virkningene på den konstitusjonelle orden og følgene av tiltaltes lovbrudd er alvorlige. Fordelene ved å beskytte grunnloven ved å avsette tiltalte er derfor i overveldende grad større enn de nasjonale tapene ved å avsette presidenten, uttalte rettens leder Moon Hyung-bae.

Enstemmig

Ifølge nyhetsbyrået AP var avgjørelsen enstemmig.

En av Yoons advokater sier til Reuters at nå avsatte presidenten har det forferdelig – og mener at domstolens avgjørelse var politisk motivert.

Domstolen har vurdert Yoons politiske skjebne etter at han ble stilt for riksrett i desember. Det skjedde etter en kortvarig innføring unntakstilstand, noe som utløste en omfattende politisk krise.

Millioner av mennesker har samlet seg over hele landet for å støtte eller fordømme Yoon. Politiet mobiliserte alt tilgjengelig personell i forkant av avgjørelsen, og lovet å slå ned på hærverk, brannstiftelse og vold.

Gledestårer og opptøyer

Ved en markering mot Yoon nær det gamle kongepalasset brøt folk ut i gledestårer og dans da kjennelsen ble kunngjort, skriver AP.

Støttespillerne hans har imidlertid gått løs på politibiler, ifølge Yonhap.

Meningsmålinger viser ifølge AP at Lee Jae-myung, lederen for Det demokratiske partiet, så langt er favoritt til å bli landets neste president.

Det var den opposisjonskontrollerte nasjonalforsamlingen som stemte for å stille Yoon for riksrett.