Avslørt av skipsdata: Trosser Trump-trusler
Minst tre tankskip med russisk råolje har India som neste stopp, ifølge skipsdata – til tross for Donald Trumps trusler om «massive» tollsatser.
Denne artikkelen ble først publisert av Finansavisen.no
Minst tre tankskip lastet med russisk råolje har Reliance Industries’ anlegg på Indias vestkyst som neste destinasjon, etter at raffineriet har gjenopptatt enkelte kjøp for innenlandsk produksjon, melder Bloomberg.
Skipene, som til sammen frakter nær 2,2 millioner fat Urals-olje, har for tiden Jamnagar-komplekset oppført som destinasjon og ventes å levere lastene tidlig denne måneden, ifølge analyseselskapet Kpler.
Avviser kjøp
En talsperson for Reliance avviser at lastene er kjøpt av selskapet, og opplyser at det ikke finnes noen avtalte leveranser av russisk råolje for levering i januar.
Etter først å ha trappet ned kjøpene etter at USA svartelistet Rosneft og Lukoil, varslet Reliance i november at det ville slutte å bruke russisk råolje i den eksportrettede delen av raffineriet. Siden har selskapet begynt å hente fat fra ikke-sanksjonerte russiske produsenter for innenlandsk bruk, ifølge Bloomberg.
Rosneft var tidligere raffineriets største kilde til russisk olje, med en rammeavtale om leveranser på 500.000 fat om dagen.
India har de siste årene vært en viktig mottaker av olje fra Opec+-produsenten, men har fått kritikk fra Trump-administrasjonen for handelen med Russland. Trump varslet også i august at han vil øke tollsatsene mot India som pressmiddel dersom landet fortsetter å kjøpe russisk olje.
Trusselen ble møtt med offentlig trass, men usikkerheten har fått indiske raffinerier til å redusere innkjøpene, og importen falt til det laveste nivået på tre år i forrige måned.
Verdens største kjøper av russisk olje
Reliance, som er kontrollert av milliardæren Mukesh Ambani, var verdens største kjøper av russisk råolje gjennom mesteparten av 2024 og 2025, ifølge Bloomberg.
Lastene er registrert som levert av traderne Alghaf Marine DMCC, Redwood Global Supply FZ LLC, RusExport og Ethos Energy. Alghaf Marine og Redwood Global er sanksjonert av Storbritannia, og førstnevnte er etterfølgeren til Litascos Midtøsten-enhet, Lukoils handelsvirksomhet.
Leveranser av russisk olje til Reliance’ raffinerikompleks i Jamnagar utgjorde mer enn 40 prosent av anleggets import i perioden januar til november i fjor.
Reliance er ikke det eneste indiske raffineriet som tar inn russisk råolje. De statseide Indian Oil og Bharat Petroleum har også hentet laster fra ikke-sanksjonerte selgere.