Norge

Avinor: Bedre i dag enn i går

Flytrafikken har gått ganske bra så langt mandag morgen og formiddag, men det kan bli flere forsinkelser utover dagen, sier Avinor.

Flystrafikken medførte omfattende forsinkeler og kanselleringer i helga, men situasjonen var bedre mandag formiddag.
Publisert Sist oppdatert

Mandag varslet Norwegian at seks fly ble kansellert, mens Widerøe kansellerte tre.

– Vi har hatt noen få kanselleringer i morgentimene og noe forsinkelser, men situasjonen er langt bedre enn det vi så i går, skriver kommunikasjonsrådgiver Camilla Haugen Walla i en epost til NTB.

Tolv flygeledere ble tatt ut i streik fra Gardermoen og Flesland fredag formiddag, og det medførte store utfordringer for reisende i helgen. I en periode var all trafikk innstilt på Gardermoen og luftrommet stengt over Bergen og Stavanger.

Selv om situasjonen er bedre mandag, merkes fortsatt følgene etter helgen, forteller Avinor.

– Det har vært mange reisende og noe kø i sikkerhetskontrollen på morgenen. En del av disse skulle trolig ha reist i går, men kommer seg heldigvis av gårde i dag, skriver Walla.

Hun varsler om at konsekvensene av streiken vil forsterke seg utover dagen.

– Utover ettermiddagen og kvelden må vi regne med noen følgeforsinkelser, særlig fordi Oslo lufthavn var så hardt rammet i går. Det kan derfor bli noe forsinkelser utover dagen, som også vil kunne påvirke de andre lufthavnene i landet, skriver hun.