Verden
Attenborough fyller 100 – feires med ny TV-dokumentar
David Attenborough har vist oss naturens undere, vår tids tragiske tap av naturmangfold og de dramatiske følgene av klimaendringene. Nå fyller han 100 år og feires med en ny TV-serie.
Den naturhistoriske TV-serien «Life on Earth» fra 1979 blir av mange sett på som en milepæl i formidling av kunnskap om dyreliv, naturmangfold og menneskehetens skadelige fotavtrykk på jorda.
Mange husker blant annet David Attenboroughs møte med fjellgorillaer i Rwanda, og serien dannet skole og bidro til å etablere ham som en av verdens fremste stemmer innen naturvern.
Når Attenborough advarer om hva klimaendringer er i ferd med å gjøre med livet på jorda, om is og ild, om vann og tørke, lytter de fleste.
Ny dokumentar
Fredag fyller den lavmælte briten 100 år og blir da blant annet feiret med TV-dokumentaren «Making Life on Earth: Attenborough's Greatest Adventure».
I denne leser Attenborough blant annet opp fra dagboken han skrev under arbeidet med de 13 episodene av «Life on Earth», og forteller om noen av de dramatiske historiene han og hans dyktige team av naturfotografer kom ut for underveis.
Han vil også bli hyllet med en konsert i London, samt tilstelninger på en rekke museer rundt omkring i Storbritannia.
Fattet tidlig interesse
Attenborough vokste opp på universitetet i Leicester der faren underviste, og han fattet tidlig interesse for naturen og begynte å samle fossiler, mineraler og reptiler.
Som tiåring fulgte han og broren Richard, som senere ble en berømt skuespiller, en forelesning om naturvern. Det skulle prege ham resten av livet.
Ingen ble overrasket da Attenborough noen år senere endte opp på Cambridge-universitetet der han studerte zoologi og geologi.
Veien derfra gikk til BBC der han etter hvert slapp til som programleder for dyreprogrammet «Zoo Quest».
På rekke og rad
På 1970-tallet forlot han den britiske kringkasteren og begynte som frilans programskaper. Den første naturserien var fra Asia, og deretter fulgte serier på rekke og rad.
De fleste av dem er også vist på norsk TV, blant dem «Den levende planeten», «Planeten vår», «Ei iskald verd», «Den blå planeten» og «Verdens pattedyr».
Til tross for sin høye alder medvirker Attenborough nå også i en ny serie med tittelen «Secret Garden». Den preges i likhet med alt annet han har gjort, av 100-åringens omfattende kunnskap, glødende engasjement og åpenbare fortellerglede.