Åtte drept i amerikanske angrep mot båter i Stillehavet

USA har drept åtte menn i luftangrep mot tre båter i internasjonalt farvann i Stillehavet, opplyser amerikanske militærmyndigheter.

Jageren USS Graveley på vei mot kai i Trinidad og Tobago, som del av USAs styrkeoppbygging i Karibia.
Publisert Sist oppdatert

– Etterretningsopplysninger slo fast at fartøyene fulgte etablerte narkosmuglerruter i det østlige Stillehavet og at fartøyene var involvert i narkotikasmugling, står det i en uttalelse fra U.S. Southern Command (Southcom) på X.

Aksjonen ble gjennomført mandag på ordre fra forsvarsminister Pete Hegseth.

Viser videoklipp

– Til sammen åtte mannlige narkoterrorister ble drept i disse angrepene, tre av dem i den første båten, to i den andre og tre i den tredje, står det i uttalelsen, som inneholder et videoklipp som skal være fra luftangrepene.

Southcom har ansvar for USAs militæraktiviteter i Latin-Amerika og Karibia.

USA har de siste månedene gjennomført en rekke angrep mot småbåter som de mener smugler narkotika fra Latin-Amerika til USA – både via Karibia og langs den østlige delen av Stillehavet. Minst 26 fartøyer er ødelagt og minst 95 drept.

Har økt tilstedeværelse i Karibia

Under en av de første operasjonene overlevde flere personer første angrepsbølge, men ble drept da USA angrep båten igjen. Det andre angrepet er blitt kalt en mulig krigsforbrytelse. Hegseth har hele tiden sagt at han ikke ga ordre om en andre angrepsbølge, og sier det var admiral Frank Bradley som sto bak.

I tillegg til båtangrepene har USA kraftig økt sin militære tilstedeværelse i Karibia, deriblant med verdens største hangarskip og en rekke andre krigsskip.

USAs president Donald Trump insisterer på at målet er å bekjempe narkotikasmugling, mens Venezuelas president Nicolás Maduro er dem som mistenker at målet er å få endret regimet i Caracas.