Asheim: – Dette er noe helt annet enn et dårlig slagord
Henrik Asheim frykter at Høyre er i ferd med å miste velgere for godt.
Denne artikkelen ble først publisert av Finansavisen.no
– Det som gjør meg veldig urolig, det som gjør at jeg ligger våken om natten, er at dette er en trend som rammer alle våre søsterpartier i Europa også, sier Henrik Asheim, en av Høyres to lederkandidater, i et intervju med Minerva.
Han kaller partiets situasjon «veldig alvorlig», og peker på at Høyre ikke er alene. De etablerte høyrepartiene i Europa står i samme storm. Den nye høyrebølgen handler ikke bare om politiske saker, men om et dypt folkelig opprør mot det etablerte.
– Dette er noe annet, eller i hvert fall noe mer, enn at vi bare bommet på sakene i valgkampen, fortsetter Asheim.
Kommentator og tidligere høyrepolitiker Torbjørn Røe Isaksen skriver i E24 at Høyres utfordring ikke bare handler om å hente velgere, men hvem de risikerer å miste for godt.
Høyre var ikke engang på stranden da høyrebølgen traff, skriver Røe Isaksen.