Norge
Arendal-mann tiltalt for kjærlighetsbedrageri
En mann fra Arendal er tiltalt for å ha bidratt til å svindle 32 personer og firmaer gjennom kjærlighetsbedragerier for 3,8 millioner kroner.
Bedrageriene skjedde i perioden 2019 til 2022, ifølge tiltalen. Politiet mener mannen inngår i et stort, kriminelt verdensomspennende nettverk, skriver Agderposten.
Svindelen har rammet personer over hele Norge, svensker og et dansk firma, står det i tiltalen.
Store deler av pengene skal mannen ha brukt på å kjøpe tørrfisk fra et firma i Nord-Norge. Fisken ble deretter fraktet til Nigeria, hvor den trolig er videresolgt. Den tiltalte er nigeriansk statsborger.
Politiet omtaler mannen som et «muldyr», en person som blir brukt som mellommann for å hvitvaske bakmennenes bedrageripenger.
Mannens forsvarer, advokat Tor Magnus Fagermo, sier mannen er blitt lurt av bakmenn i hjemlandet til å gjennomføre svindelen.
– Min klient erkjenner derfor ikke straffskyld, sier han til Agderposten.
Kjærlighetsbedrageri er en svindelmetode hvor offeret ofte blir kontaktet på internett og innleder et romantisk forhold til svindleren.
juleideer fra kreative ideer