Norge
Arbeidskollega dømt til fengsel for grov voldtekt på brakkerigg
To menn er dømt til seks og ni års fengsel etter en grov voldshendelse på en brakkerigg i Ulstein.
Det var i mars i år at en mann ble funnet alvorlig skadet i en brakkerigg i Ulstein kommune på Sunnmøre. Han var utsatt for grov vold og voldtatt med en gjenstand.
Nå er en mann i 30-årene dømt til fengsel i ni år, melder NRK. En mann i 40-årene er dømt til seks års fengsel for medvirkning. Til sammen er de dømt til å betale 800 000 kroner i oppreisning.
Voldshendelsen skjedde i etterkant av en krangel mellom fornærmede og mannen i 30-årene da arbeidskameratene hadde fest på brakkeriggen.
Senere samme natt ble den fornærmede angrepet, slått, sparket og tråkket før han ble voldtatt med en gjenstand. Ifølge dommen var det flere vitner til deler av voldshandlingen.
Skadene var så alvorlige at de kunne ha vært livstruende om den fornærmede ikke hadde fått medisinsk hjelp, går det fram av dommen fra Sunnmøre tingrett. Til tross for at mannen var skadet, ble nødetatene ikke kontaktet før neste dag.
Mannen i 30-årene erkjente straffeskyld under rettssaken. Advokaten hans, Lukasz Pawel Niedzielski, sier han ikke har tatt stilling til om han vil anke dommen.
Mannen i 40-årene har hele tiden nektet straffeskyld, og han vil anke dommen.