Ap vil grunnlovsfeste retten til abort
Ap vil ha retten til selvbestemt abort inn i Grunnloven, noe som kan komme på plass denne stortingsperioden. – Uaktuelt, sier KrF.
– Demokrativerdier og menneskerettigheter er under press i land som USA og Polen. Derfor er det naturlig å løfte abortrettigheter inn i Grunnloven vår også, sier Ap-stortingsrepresentant Kamzy Gunaratnam til Vårt Land.
Forslag til grunnlovsendringer fremmes i én stortingsperiode, men behandles først i den neste. Dette er ment å sikre at velgerne kan få sagt hva de mener om endringen. Grunnlovsendringer krever i tillegg to tredjedels flertall i Stortinget.
Gunaratnam var blant de seks Ap-representantene som fremmet et forslag om grunnlovsendring høsten 2024. Nå som et nytt Storting er på plass, kan spørsmålet avgjøres i denne perioden.
Gunaratnam vil ha med seg KrF på forslaget, men partiets nestleder Ida Lindtveit Røse sier at det er helt uaktuelt, og hun kaller forslaget dypt problematisk.
– Vår linje er veldig klar i denne saken. KrF vil fortsette å kjempe for en abortlov som styrker fosterets rettsvern og som legger menneskets ukrenkelige verdi til grunn, sier hun til Vårt Land.