Norge
Ap-velgere sier de vil beholde Støre
En meningsmåling utført på oppdrag fra NRK, viser at Arbeiderpartiets egne velgere fortsatt foretrekker Jonas Gahr Støre som partileder framfor Tonje Brenna.
På oppdrag fra NRK har Norstat, i forbindelse med den siste partimålingen, spurt 1000 velgere om hvem de ser på som den beste partilederen for Arbeiderpartiet: Støre eller Brenna.
Blant Aps velgere sier 58 prosent at de vil ha Støre. Bare 21 prosent støtter Brenna.
Men bare 115 av respondentene i utvalget er Ap-velgere, og med såpass få Ap-velgere i utvalget blir feilmarginene store. Ifølge Norstat kan støtten til Støre variere med ±9 prosentpoeng, mens feilmarginen for Brenna er ±7 prosentpoeng.
– Men Støre er absolutt mest populær i eget parti, det er godt utenfor feilmarginen, sier Mads Motrøen, som er ansvarlig for politiske målinger i Norstat.
Både Støre og Brenna har fått tilbud om å kommentere NRK-målingen, men begge har takket nei.
juleideer fra kreative ideer