Verden
AP: Økonomi og korrupsjon viktigst for velgere i mellomvalget i USA
Blant de viktigste temaene for amerikanske velgere var økonomi og korrupsjon, ifølge en meningsmåling fra AP. Mange melder at de er bekymret for inflasjonen.
Omtrent halvparten av amerikanerne sier at korrupsjon i offentlig sektor og levekostnader er avgjørende for hvem de stemmer på til Kongressen. Tre av ti sier at demokratiets tilstand er det viktigste.
Rundt fire av ti amerikanere sier at økonomien er det største problemet landet står overfor.
Mange er særlig bekymret for inflasjonen. Omtrent 80 prosent av velgerne sier at inflasjonen har påført husholdningene deres «alvorlige» eller «moderate» økonomiske vanskeligheter. Det siste året har prisene steget raskere enn lønningene, og det har gjort det vanskeligere for mange velgere å ha råd til grunnleggende nødvendigheter.
Mer enn åtte av ti velgere sier de er «svært» eller «ganske» bekymret for prisene på bensin, matvarer, strøm og helsetjenester.
AP melder at cirka to tredjedeler av velgerne i mellomvalget sier at Trumps politikk har forverret de økonomiske forholdene i USA, mens bare rundt tre av ti sier at den har bedret situasjonen. Trumps tollpolitikk høster heller ikke særlig gode anmeldelser, og rundt to tredjedeler av velgerne mener den har skadet den nasjonale økonomien.
Det amerikanske folket er også lite fornøyd med USAs krig mot Iran. Seks av ti sier at det å bruke militærmakt mot Iran var feil avgjørelse fra regjeringens side. For rundt én tredel er krigen i Iran «avgjørende» når de skal avgi sin stemme for Kongressen.