Verden
Tre barn og en lærer drept i skyting på barneskole i USA
Tre barn og en lærer er drept i en masseskyting på en barneskole i Bend i den amerikanske delstaten Oregon. Gjerningspersonen ble skutt og drept av en lokal innbygger.
Barna var fem, åtte og elleve år gamle, opplyser politiet. I tillegg ble et barn og en lærer fraktet til sykehus med skader.
Den mistenkte gjerningspersonen er død. Det dreide seg om en 16 år gammel gutt bosatt i byen.
Politiet fikk melding klokken 12.59 torsdag ettermiddag om at det var blitt skutt mot en bil utenfor skolen. De var på stedet få minutter senere. Politiet mottok også flere nødoppringinger innenfra skolen, opplyste talskvinne Sheila Miller i politiet i Bend på en pressekonferanse torsdag.
– Vi har identifisert den mistenkte som en 16-årig innbygger i Bend, sa politisjef Mike Krantz til journalister torsdag.
Han la til at 16-åringen var blitt skutt av en lokal person som hadde sett den mistenkte gå inn på skolen, og fulgte etter ham inn i bygningen. Der ble 16-åringen skutt og drept av sivilpersonen.
Skolen ligger i byen Bend, rundt 260 kilometer sørøst for Portland. I fjor hadde den 459 elever, ifølge tall fra utdanningsdepartementet i delstaten. Skolen har både barnehagebarn og elever opp til femte klasse.