Verden
Amerikanske soldater såret i droneangrep i Syria
Flere soldater fra USA og andre land ble såret i et droneangrep i Syria før helgen, sier en amerikansk tjenesteperson til Reuters.
Tjenestepersonen sa lørdag at noen av dem fikk mindre skader, blant annet fra innånding av røyk, men at ingen av dem ble alvorlig såret i angrepet. Imidlertid ble noen soldater overført til et annet sted for nøyere bedømmelse, uttaler tjenestepersonen.
Et døgn tidligere, natt til søndag, bekreftet en amerikansk tjenesteperson fredagens droneangrep, men sa da at en foreløpig vurdering gikk ut på at ingen var blitt såret.
Tjenestepersonen har ikke sagt hvor i Syria angrepet skjedde. Natt til søndag hadde ingen gruppe påtatt seg ansvaret for angrepet, men lignende angrep tidligere har vist seg å være gjennomført av grupper som har støtte i Iran.
Fredagens angrep var det andre på under en uke mot amerikanske styrker i Midtøsten. Mandag ble fem amerikanske soldater såret i et rakettangrep mot flybasen Ain al-Asad vest i Irak, der det også er norske styrker. Heller ikke i dette angrepet har noen stått fram og påtatt seg ansvaret for, men det mistenkes at iranskstøttet milits utførte det.