Verden
Amerikanske elever fikk «skuddsikre skjold»
En amerikansk produsent av sportsutstyr satser på skuddsikre «skjold» skoleelever kan ha i ryggsekkene sine, i tilfelle terroren skulle ramme deres skoler.
«Vær beredt… når terroren rammer», skriver produsenten Unequal Technologies på sine hjemmesider.
Åttendeklassinger ved en skole i Chadds Ford i delstaten Pennsylvania fikk skjoldene som gave ved en samling mandag. De begynner på videregående til høsten. 25 skjold ble også gitt til lærere ved skolen.
– Rektor ved min datters skole spurte meg: ‘er det noe du kan gjøre for å beskytte ansatte og elever?’, sier direktør for Unequal, Rob Vito, til Sky News.
Vitos datter går på privatskolen St. Cornelius, 48 km vest for Philadelphia. Henvendelsen fra rektor Barbara Rosini inspirerte produktet, opplyser bedriften.
– Alt vi kan gjøre for å beskytte elever og ansatte er mitt ansvar, sier rektoren til tv-stasjonen Fox 29.
Rosini understreker at faren for at en angriper rammer akkurat hennes skole er svært liten.
Les også:Parkland-elev til Trump etter skoleskyting: – Gjør noe!
«Barnevennlig»
«Sjokkerende angrep forårsaker alt for ofte tragiske dødsfall på skoler og andre steder der uskyldige, ubevæpnede mennesker er samlet. Unequal har skapt en kraftig, beskyttende løsning i fall det utenkelige rammer din familie.»
«Barnevennlig – kan ikke settes inn feil, begge sider [av platen] beskytter.»
– Det er trist at et slikt produkt har blitt nødvendig, men det er tiden vi lever i, sa direktør Vito under en samling ved skolen, ifølge HuffPost.
SafeShield™ beskytter ifølge produsenten mot kuler inntil et visst kaliber, haglskudd, splinter og stikkvåpen.
Likevel erkjenner Unequal at platene ikke vil beskytte mot automatgevær som AR-15, som ble brukt under skolemassakren i Florida der 17 ble drept i februar i år.
Ti mennesker ble også drept da det ble åpnet ild ved en skole i Texas forrige måned.
Les også:Texas-politiker vil ha «tøffere» skoler
(Artikkelen fortsetter under bildet)
Trump: – Lærere bør væpnes
I kjølvannet av slike tragedier følger ofte politisk debatt om amerikaneres rett til å kjøpe og bære kraftige skytevåpen, som er grunnlovsfestet.
Etter angrepet i Florida uttalte USAs president Donald Trump at det vil ha en «avskrekkende effekt» om en viss andel av lærerne bevæpnes.
En nyetablert kommisjon om skolesikkerhet vil «ikke vurdere våpens rolle» i skolemassakrene, sa utdanningsminister Betsy DeVos under en høring i Senatet tirsdag.
– Så dere undersøker vold med skytevåpen, men vil ikke vurdere våpnenes rolle?, spurte Vermont-senator Patrick Leahy (Demokrat).
– Vi undersøker sikkerhet ved skolene, og hvordan vi kan ivareta elevenes sikkerhet, svarte utdanningsministeren.
Øvrige kilder: VICE News.