Verden

Amerikansk fotograf blant flere skadede i bosetterangrep på Vestbredden

Minst tolv palestinere og en amerikansk journalist er blant dem som meldes skadet etter at israelske bosettere gikk til angrep ved landsbyen Abu Falah på den okkuperte Vestbredden.

En amerikansk fotograf ble angrepet av bosettere.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

En gruppe fra BBC var vitne til et av angrepene nær den palestinske landsbyen.

En lokal tjenesteperson opplyser til kringkasteren at det blant de tolv palestinerne er fire som også har amerikansk statsborgerskap.

Banket opp av maskerte bosettere – må opereres

Fotograf Heidi Levine, som jobbet med å dokumentere vold mot palestinske olivenbønder for Washington Post, ble banket opp med stokker av det hun sier var «mer enn 50» maskerte bosettere.

– Plutselig overfalt de meg. Heldigvis hadde jeg hjelm og skuddsikker vest på, og jeg holdt ansiktet ned mot bakken for å prøve å beskytte det, fortalte hun journalister fra sykesenga fredag.

– De bare fortsatte å sparke og sparke meg, la hun til. Det kom tydelig fram av Levines vest at hun er presse, opplyser arbeidsgiveren.

Levine ble først tatt imot på sykehus i Ramallah, før hun ble overført til Bellinson-sykehuset i Petah Tikva i Israel. Der oppdaget legene at hun har fått brudd i fire ryggvirvler og må opereres.

Ifølge Foreign Press Association, en forening som representerer utenlandske journalister i Israel og Palestina, ble hun også frastjålet pass, telefon, lommebok og utstyr.

USA fordømmer voldsbruk

USA fordømmer vold fra enhver part på Vestbredden, heter det fra amerikansk hold fredag, uten henvisning til israelske bosettere.

– Vi fordømmer kriminell vold fra enhver part på Vestbredden og støtter passende etterforskninger samt straffansvar for de ansvarlige, sier en tjenesteperson i det amerikanske utenriksdepartementet til AFP.

Tjenestepersonen uttaler seg på vilkår av anonymitet. Videre heter det at departementet har tatt kontakt med Washington Post for å tilby konsulær bistand.

Sprikende israelske reaksjoner

Hendelsen kommer en drøy uke før det er valg i Israel, og statsminister Benjamin Netanyahu håper på støtte fra bosetterne.

Levine ble «angivelig angrepet» og omstendighetene er «uklare og under etterforskning», heter det i en uttalelse fra statsministerens kontor.

– De som sto bak, vil bli stilt til ansvar, skriver kontoret på X. Videre heter det at «rundt 200 arabere og ytre venstre-aktivister konfronterte rundt 40 israelske ungdommer» og at begge kastet ting på hverandre.

Tonen er en helt annen fra Netanyahus største utfordrer Gadi Eisenkot.

Han legger skylda for det «uakseptable» angrepet på «en håndfull opprørere» hvis handlinger «sverter en hel nasjon».

Voldsbølge

Oliveninnhøstingen har brakt med seg en voldsbølge i år. BBC skriver at FN har registrert flere bosetterangrep de siste to ukene enn gjennom hele innhøstingssesongen i fjor.

Bakteppet er at nye israelske regler forbyr palestinere fra å jobbe i regionen som offisielt er kjent som område C, som er under israelsk kontroll og omfatter det meste av områdets landbruksareal.

Minst fire palestinere er drept og mer enn 100 andre skadet siden innhøstingen begynte, ifølge palestinske myndigheter. De sier at tusenvis av trær er blitt skadet, noe som koster bøndene verdier tilsvarende flere millioner norske kroner.