Ambassade til salgs i Oslo for 153,5 millioner

Den slovakiske ambassaden i Oslo er lagt ut for salg etter at Slovakia har stengt ambassaden. Prislappen ligger på over 100 millioner.

Publisert

Villaen på 795 kvadratmeter med tomt på 1.595 kvadratmeter har prisantydning på 153,5 millioner kroner, ifølge E24.

Slovakia har eid eiendommen siden 1973, først som tsjekkoslovakisk ambassade, senere som slovakisk fra 1993. Hovedbygningen er fra 1905 og tegnet av arkitekten Emil von Trepka.

– Jeg kaller dette ordentlig indrefilet. Dette er toppen av kransekaken. Solrikt, stille og veldig høy sikkerhet rundt, for det er jo flere ambassader der, sier eiendomsmegler Terje Tinholt til avisa.

Han forteller at prisen er satt ut fra et snitt av flere verdivurderinger, og at en justering av prislappen er uaktuelt.

– Nei, vi går ikke noe ned på prisen. Vi kan ikke det, sier han til avisen.

Megleren opplyser at de jobber mot konkrete interessenter, alt fra private aktører til andre ambassader.