Verden
Aleksej Navalnyjs kone Julia Navalnaja med klar oppfordring før presidentvalget
Julia Navalnaja oppfordrer til protester på valgdagen. Anti-Putin-gruppen «Legionen for frihet for Russland» varsler overraskelser.
Denne helgen er det valgdag i Russland. Fredag, lørdag og søndag har russere mulighet til å stemme.
Bare i Moskva er det rundt 2000 valglokaler som vil holde åpent denne helgen, skriver VG.
Nå maner enken etter den russiske opposisjonslederen Aleksej Navalnyj, Julia Navalnaja, til protest mot Putin på valgdagen.
– Vi er mot Putin
I en video publisert på Youtube sier Navalnaja at russere kan vise sin misnøye mot presidenten ved å møte opp på valglokalene akkurat klokken 12.
– Vi er ekte, levende mennesker, og vi er mot Putin. Dere må komme til valglokalene på samme dag og til samme tid, sier Navalnaja i videoen.
Inna Sangadzhieva er avdelingssjef for Europa og Sentral Asia ved Den norske Helsingforskomité.
Overfor VG forklarer hun at aksjonen mot Putin på valgdagen har betydning av to grunner:
- Utad: For å vise omverdenen hvor mange russere det er som ikke støtter Putin.
- Innad: Når russere møter opp og ser hverandre, ser de også at de ikke er alene i sitt syn.
Se video:– Sannsynligvis en dobbeltgjenger
Varsler overraskelser
Tidligere denne uken varslet soldater fra Anti-Putin-gruppen Legionen for frihet for Russland at de har krysset grensen til Russland og tatt kontroll over den russiske byen Tyotkino i Kursk Oblast.
Nå varsler gruppen at de har flere overraskelser for valgdagen.
– Vi, som bekymrede borgere av Russland, har bestemt oss for å uttrykke vår politiske vilje og holdninger mot valget og Vladimir Putins regime, sier gruppen ifølge Ukrainska Pravda.
Legionen for frihet for Russland er dannet av russiske høyreekstremister som stiller seg svært kritiske til Russlands president Vladimir Putin og hans regime, og som sier de støtter Ukrainas kamp mot landet.
Gruppens leder, Ilja Ponomarev, har tidligere hevdet at om lag 1000 russere deltar i ulike former for militær motstandskamp mot Russland.
Hevder USA planlegger cyberangrep
Til tross for at Putins valgseier anses som en selvfølge, beskylder russiske sikkerhetsmyndigheter USA for å forsøke å blande seg inn i presidentvalget.
Den russiske etterretningstjenesten og KGB-ettefølgeren SVR hevder USA har planer om å gjennomføre et cyberangrep mot det digitale stemmesystemet når valget pågår.
– Med IT-spesialisters hjelp planlegges det å gjennomføre cyberangrep på det elektroniske valgsystemet, noe som vil gjøre det umulig å telle opp stemmene til en betydelig andel av velgerne, heter det i en uttalelse fra SVR, ifølge Reuters.
SVR hevder også at USA forsøker å påvirke valgdeltakelsen og hindre russiske borgere i å avlegge sin stemme på andre måter, skriver Newsweek.