Agder kan få 40 centimeter snø på ett døgn – advarer om ekstra krevende kjøreforhold

Det er sendt ut oransje farevarsel om et massivt snøfall i ytre strøk i Agder. Vegvesenet advarer om at det kan bli svært krevende på veiene.

Det er meldt oransje farevarsel om svært mye snø fra 25 til 40 cm i ytre strøk i Agder fra mandag til tirsdag.
Publisert Sist oppdatert

Farevarselet gjelder fra mandag morgen klokka 7 til tirsdag morgen klokka 7.

– Helt lokalt kan det komme opptil 40 centimeter snø i løpet av 24 timer, sier vakthavende meteorolog Pernille Borander til NRK.

Det er et lavtrykk fra vest som fører med seg svært mye snø inn i Agder og østover.

Snøværet vil avta tirsdag morgen, og i ytre strøk vil det gå over til sludd og regn.

– Ekstra krevende

Vegvesenet har sendt ut en pressemelding der de skriver at fremkommeligheten på veiene vil kunne bli påvirket av uværet.

– Må du ut på veiene, så sørg for at bilen har riktige dekk, avpass farten og kjør etter forholdene, oppfordrer avdelingsdirektør for drift og vedlikehold Marianne Øhrn i Vegvesenet.

Folk oppfordres til å beregne ekstra tid til transport og kjøring.

Vind på kysten og i fjellet gir også fare for snøfokk, opplyser Yr på sine sider. Dette kan gi redusert sikt og ekstra krevende kjøreforhold, påpeker Vegvesenet.

Setter bergere i beredskap

Vegvesenet plasserer nå ut tungbilbergere i beredskap på veien, i første omgang på E39 i Lindesnes/Lyngdal-området.

– Erfaring fra store snøfall tidligere viser at det kan være tungbiler som blir stående fast i bakkene som skaper de største utfordringene, sier Øhrn.

– Ved behov kan det også bli utplassert ytterligere en tungbilberger ved E18, lenger øst i Agder.

Det er også sendt ut farevarsel om snøfokk i fjellet i Sør-Norge, noe som kan føre til kolonnekjøring og stengte veier.

På vestlandet er det varslet kraftige vindkast, som også vil ramme deler av Møre og Romsdal og Trøndelag.

(©NTB)