Norge
Aftenposten ber Redaktørforeningen vurdere Document-redaktørens medlemskap
Etter at tre redaktører trakk seg i protest mot Hans Rustad, vil Aftenposten nå at Redaktørforeningen vurderer Document-redaktørens medlemskap.
«Allsidige kan Rustads tirader nok kalles, men ellers er det vanskelig å se at han er i nærheten av hverken sannhet eller relevans – og aller minst saklighet», skriver Aftenposten på lederplass.
De viser blant annet til Filter Nyheter, som har gått gjennom noen utgaver av en podkast Document-redaktøren publiserer. Her kaller Rustad blant annet statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) «en ny Quisling» som har «solgt seg til Satan». Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) er ifølge Rustad «i allianse med islam».
– Må vurderes mot vedtektene
Rustad fikk dessuten sterk kritikk fra Redaktørforeningen allerede i 2021 etter at han gikk langt i å karakterisere andre norske medier som del av en konspirasjon i dekningen av USA-valget.
«Styret må vurdere Rustads medlemskap i Norsk Redaktørforening opp mot foreningens vedtekter og formål. Den må også undersøke om kritikken fra forrige runde bidro til endringer. Så langt er det vanskelig å få øye på de endringene», heter det i lederartikkelen.
Generalsekretær Reidun Kjelling Nybø i Norsk Redaktørforening forsikret onsdag overfor NTB at de følger nøye med på debatten rundt Hans Rustad og Document, hvor han er redaktør.
Advarer mot utestenging
Torsdag skrev Nybø og foreningens styreleder Britt Sofie Hestvik et åpent svar som blant annet er publisert i Journalisten.
«Vi forstår godt at det er frustrerende at Redaktørforeningen ikke kan kommentere spørsmålene rundt Document-redaktør Hans Rustads medlemskap mer inngående. Men vi er nødt til å holde på prinsippene og opptre ryddig – uansett hvor utålmodig mange av våre kritikere er», skriver de.
Klassekampens redaktør advarer mot en utestengelse av Rustad.
«Begynner foreningen å kaste ut medlemmer på grunn av meninger, uansett hvor outrerte de er, åpnes en ny dør. Det er ikke gitt at det bare er ytre høyre som kan havne i flomlyset om det da strammer seg til», skriver Mari Skurdal på lederplass.
Hun mener også at en utkastelse bare bekrefter synet på norske redaktører som «et samstemt laug uten plass for avvikere».
– Publikum forsvarer Document
– Aftenposten på lederplass slutter seg til redaktørene som vil ha Document-redaktørens hode på et fat, skriver redaktøren selv, Hans Rustad, i en kommentar som NTB fikk tilsendt da han ble bedt om å kommentere lederartikkelen.
Han påpeker at de sterke ordene brukt om blant andre statsministeren bygger på lange resonnementer.
– Redaktøren er fullstendig klar over ordenes valør, men Aftenpostens lesere går glipp av kontekst, skriver Rustad, som gleder seg over at publikum på sosiale medier forstår.
– De forsvarer Document og reagerer på at redaktørene vil ekskludere en kompromissløs stemme. (...) Denne saken handler egentlig om hvorvidt det er rom for pressefrihet i dagens Norge, avslutter han i kommentaren som også er publisert i Document.