Advarer: – Glem 1003-regelen

Frykter kaos på veiene de neste dagene.

BLIR GLATT: Mange steder er det meldt til dels store nedbørsmengder kombinert med temperaturer rundt null grader. Det er nærmest en oppskrift på bulking og utforkjøringer.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Etter en lang periode med til dels svært lave temperaturer, er det meldt mildere vær mange steder i landet vårt de neste dagene. Det får forsikringsselskapene til å rope varsku.

Særlig i kyststrøkene i Sør-Norge er det meldt at det kan komme til dels store snømengder, med temperaturer som ligger og vaker rundt null grader mange steder. 

ADVARER: Nå blir det ekstra viktig å holde god avstand til bilen foran, mener Roger Ytre-Hauge i Frende Forsikring.

– Temperaturene skal svinge og det ender i en dårlig cocktail for trafikksikkerheten. Alle som skal ut å kjøre i de aktuelle områdene må være ekstra oppmerksomme på glatte veier og utfordrende kjøreforhold denne uka. Dette ender garantert med mange bulkinger, sier fagsjef på motor i Frende Forsikring, Roger Ytre-Hauge.

Her får mange biler stryk

Ber deg glemme 1003-regelen

I tillegg til å tilpasse farten etter forholdene er fagsjefens klare råd å holde god avstand til bilen foran. Og huskeregelen å telle 1001-1002-1003 mener han det bare er å glemme når det er glatt på veien.

– Øk til 1005 i vanlig personbil, så er du sikrere. Beregne god tid, smør deg med tålmodighet og ikke ha det for travelt. Det tar lenger tid å komme seg til og fra jobb og aktiviteter når været er slik. Sånn er det bare. Kan du la bilen stå, kan det være en enda bedre løsning, sier han.

Å telle til 1005 istedenfor 1003 vil gi deg et par ekstra sekunder hvis du plutselig må bråbremse. Det kan trengs hvis det er glatt føre. 

Ytre-Hauge påpeker også behovet for god sikt, og at du sørger for å ha tilstrekkelig utsyn til alle sider. Det gjelder med andre ord å skrape bort snø og is, og få bort duggen før du kjører av gårde.

Funksjonen «alle» skrur av

FORT GJORT: Snø og mildere vær betyr alltid kraftig økning i antall kollisjoner. Å holde bedre avstand til forankjørende, minsker faren.

Bruk lysene riktig

Snødrev og tåke, som ofte følger med mildere vær, kan også føre til farlige situasjoner på veiene. Dette advarte Broom om allerede før helgen, i en sak om riktig lysbruk under disse forholdene. 

– Bruker man lysene på bilen feil, kan man oppleve at tåken nesten blir som en vegg foran deg, og du ser nesten ingen ting. Det samme kan man oppleve ved sterkt snødrev. Det kan bli svært ekkelt, advarer Broom-redaktør Knut Skogstad. 

Under slike forhold bør du unngå automodus, og bruke nærlys fremfor fjernlys. Fjernlysene reflekteres nemlig mye kraftigere i snø- og vanndråper. Veien og eventuelle myke trafikanter blir dermed fort helt usynlig.

Er du ukjent med lysfunksjonene på bilen din, er dette en gyllen anledning til å lære seg hvordan de virker. Dette kan du lese mer om i denne saken:

Nå kan det bli svært ekkelt: Unngå automodus