Politikk

Abid Raja fikk hatbrev i posten

Lørdag fikk Venstre-politiker Abid Raja tilsendt et hatbrev i posten.

Venstre-topp Abid Raja fikk lørdag tilsendt hatbrev i posten. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix
Publisert Sist oppdatert

Det har de siste dagene blåst friskt rundt Abid Raja, som blant annet har ment at Frp-topper spredte «brun propaganda» i valgkampen.

Etter Rajas utspill har Venstre-ledelsen oversendt en trussel mot Raja i kommentarfeltet på Resetts Facebook-side til PST.

Kommentaren ble i ettertid slettet.

Les også:Raja avviser lederkamp i Venstre

– Ikke immun, men vant til det

Lørdag la Raja ut et bilde på Twitter av et hatbrev han fikk tilsendt i posten.

Både svart, pakkis og jævel. Fått skikkelig kinderegg tilsendt i brevs form, og det håndskrevet gitt. Sjeldenhet i våre dager. pic.twitter.com/gLOK6nMiX0— Abid Q. Raja (@abidraja)September 21, 2019

«Dra deg hjem din svarte pakkis jævel. Du har ingen ting her og gjøre», står det i brevet.

Raja bekrefter over ABC Nyheter at han ikke kommer til å anmelde saken.

– Hvis jeg skulle gått videre med alle tekstmeldingene, brevene og e-postene, så hadde jeg ikke hatt noe annet å bedrive tiden min på. Nå får folk et bitte lite innblikk i oss etniske minoriteters hverdag og hverdagsrasismen vi mottar, og må finne oss i, sier Raja.

– Jeg vil ha et felles land for oss alle, i bygd og by. Hvor vi vektlegger samholdet. Og brune holdninger skal ikke ha noen plass i vårt samfunn, sier han.

Les også:Grimstad trakk seg fra Venstres valgkomité på grunn av Raja

– Over en grense

Til Dagbladet sier Raja at han er vant til å få tilsendt slike brev.

– Jeg er ikke immun, men vant til det. Jeg har vendt meg til at det vil komme og at det kommer. Men heldigvis er boligen i nordmenn flest sine øyne litt hellig. Det hører ikke offentligheten til, sier han.

Han mener likevel at brevet går over en grense for hva han skal tåle.

– Det er en stund siden sist, heldigvis. Men dette går over en grense på hva privatpersonen og familiemannen Abid skal tåle og finne seg i på privaten, sier Raja til Dagbladet.

Raja har tidligere uttalt at han ikke mente å sammenligne Frp med nazister og Hitler ved å kalle partiets retorikk «brun propaganda».

– Enkelte tolker «brun propaganda» til Hitler og nazisme. Fargesetting til propaganda og Hitlers brune skjorter var aldri – ALDRI – i mine tanker, men som en referanse til fargen og grumset i måten retorikken serveres, skrev Raja i et innlegg på Facebook.