Norge

59 prosent av befolkningen fulgte kong Haralds gravferd på NRK

NRK anslår at 3.089.000 mennesker var innom NRKs totale TV-tilbud under kong Haralds gravferd. Flest fulgte med da seremonien i Oslo domkirke startet.

NRK slo egen rekord under kongens begravelse.
Publisert Sist oppdatert

TV-tilbudet inkluderer strømming av NRK TV og NRK Super TV og det kringkastede NRK-tilbudet. NRK opplyser til NTB at omlag 3,1 personer var innom. For de to strømmetjenestene ble det rekord.

– I går var det 2.280.000 mennesker i befolkningen 2-79 år innom NRK TV og NRK Super TV, sier Henrik Skatvedt, medieforsker i NRK.

3,5 millioner timer

Kampanje meldte om rekordtallet først. Også seertiden satte rekord, med en samlet tittetid på 3,5 millioner timer.

TV-sjef Jan Egil Ådland skriver på LinkedIn at det «kanskje er litt ufølsomt å snakke om rekorder etter en slik dag».

– Men med de sendingene som NRK Nyheter, Innholdsdivisjonen og hele produksjonsapparatet vårt leverte i går, er jeg glad for se dette resultatet for NRK TV.

Det absolutte høydepunktet målt i antall seere var klokka 13.02 på NRK1, rett etter at nasjonen hadde hatt ett minutts stillhet før gravferdsseremonien i Oslo domkirke.

– Da var det 1.024.000 seere som fulgte gravferden, sier Skatvedt til NTB.

7 av 10 over 50 år

Analytikeren sier det også var noen ulikheter i hvem som fulgte sendingene.

– Ser på vi aldersgruppene i befolkningen som så på gravferden, enten kringkastet eller strømmet i NRK TV, så var det jevnt over høy interesse. Men høyest var konsumet i befolkningen over 50 år. Den gruppen sto for 69 prosent av det totale antallet som så sendingen.

TV 2 hadde på sin side 800.000 innom sine kanaler i løpet i løpet av sendingene TV 2 Direkte og TV 2 Nyhetskanalen fra 07.00-18.30, opplyser pressesjef Jan Petter Dahl til Medier24. I tillegg så 160.000 via TV2.no.

Under gravferden hadde de over 150 medarbeidere i sving og 20 team ute i felt.

– Dette er nok den dyreste enkeltproduksjonen vi har hatt på TV 2 Nyhetene, sier nyhetsredaktør Karianne Solbrække.