Verden

350.000 kronisk syke på Gaza: Mange får ikke nødvendig behandling

Kapasiteten i Gazas helsevesen er sprengt, og grensene er stengt. Situasjonen blir mer og mer kritisk for kronisk syke.

Sykehusene og helsehjelpstilbudene i Gaza er under voldsomt press. Pasienter med kronisk sykdom sliter med å få behandlingen de trenger. På bildet er palestinske Mai Zain Al-Din med sin kreftsyke sønn Ali (8) innlagt i et sykehus i Øst-Jerusalem, 17. oktober 2023.
Publisert Sist oppdatert

Blokaden på grensen mellom Israel og Gazastripen har aldri vært så omfattende, spesielt for de kronisk syke.

Over 350.000 mennesker på Gaza har kronisk sykdom og lidelser, i tillegg til rundt 50.000 gravide kvinner. Det melder FN og Verdens Helseorganisasjon (WHO), ifølge Reuters.

Les mer om krigen mellom Israel og Hamas her

– Vi snakker alltid om traumer

Medisinske hjelpemidler fra WHO leveres til Nasser sykehus, sør på Gazastripen, 23. oktober. Det ble meldt da via AFP-korrespondenten at dette var den tredje hjelpekonvoien siden krigen brøt ut 7. oktober. Foto: Mahmud Hams / AFP
Medisinske hjelpemidler fra WHO leveres til Nasser sykehus, sør på Gazastripen, 23. oktober. Det ble meldt da via AFP-korrespondenten at dette var den tredje hjelpekonvoien siden krigen brøt ut 7. oktober.

FN melder at Gazas skjøre helsesystem er nær kollaps. Sykehus rammes av luftangrep, tilgang på medisiner og drivstoff er prekær, i tillegg til en bølge av traumepasienter som ikke får hjelp. Situasjonen er kritisk for pasientene, også for de med bakenforliggende sykdom.

– Vi snakker alltid om traumer. Vi må tenke på de 350.000 pasientene, sier Dr Richard Peeperkorn, WHO-representant for Gaza og Vestbredden.

Om lag halvparten av Gaza befolkning er under 25 år.

Flere trenger akutt behandling

Rundt 1.000 pasienter i Gaza trenger nyre-dialyse for å holde seg i live, men 80 prosent av maskinene er på lokale sykehus under evakueringsordre, melder WHO.

I tillegg har Gazas eneste kreftsykehus gått tom for forsyninger og er ikke lenger i bruk, meldte internasjonale Leger uten Grenser (MSF) på X, 1. november.

– Kommer seg ikke ut

WHO melder at før krigens utbrudd i oktober søkte rundt 20.000 pasienter årlig om tillatelse fra Israel til å forlate Gazastripen av helsehjelpmessige årsaker. I 2022 skal Israel ha godkjent rundt 63 prosent av disse pasientene.

(Artikkelen fortsetter under video)

Video: Hevder å ha funnet tunnelinnganger

– I tidligere kriger ville kryssingen av grensen stenges i en dag eller to, og så kunne pasientene komme tilbake. Dette er første gang det er et så omfattende forbud mot bevegelse. Gaza-pasienter kommer seg ikke ut, sier Osama Qadoumi, leder ved Makassed sykehus i Øst-Jerusalem.

WHO presser på for at de mest sårbare blant kronisk syke skal slippes ut for å få behandling. Land som Egypt, Tyrkia og De forente arabiske emirater skal ha tilbudt å ta inn pasienter.

– Jo lenger vi venter, jo verre vil mange pasienter få det. Mange mennesker vil dø bare fordi de ikke har tilgang til behandling, sier Qadoumi.

Sliter med å finne igjen pasienter

Sykehusene i Gaza har sprengt kapasitet: –Mange mennesker vil dø bare fordi de ikke har tilgang til behandling, sier Osama Quadomi. Foto: Dawood Nemer / AFP
Sykehusene i Gaza har sprengt kapasitet: –Mange mennesker vil dø bare fordi de ikke har tilgang til behandling, sier Osama Quadomi.

Reuters har snakket med Tahreer Azzam, en sykepleier ved Makassed sykehus. Hun har behandlet unge, kritisk syke palestinske pasienter i 16 år.

Siden krigen mellom Israel og Hamas brøt ut, sliter hun og kollegaene hennes med å finne dem. De har også etter livstegn på Facebook.

– Vi så et innlegg som bekreftet at en av våre barnepasienter hadde blitt drept i angrepene. Han hadde vært på avdelingen vår bare en uke tidligere, forteller Azzam til Reuters.

– Jeg glemmer aldri ansiktet hans.