Norge
2700 ansatte i staten kan gå ut i streik i neste uke
Nær 2700 ansatte tas ut i streik i neste uke dersom meklingen i hovedoppgjøret i staten ikke fører fram. Det kan ramme eksamener ved universiteter og høgskoler.
LO Stat tar ut totalt 4200 ansatte dersom det blir streik. I første omgang vil 1097 ansatte i Oslo tas ut, blant annet ansatte ved Universitetet i Oslo og Oslo Met.
1067 av dem som tas ut, er medlemmer i Norsk Tjenestemannslag (NTL), som er det største LO-forbundet i staten.
YS, Akademikerne og LO Stat brøt forhandlingene med Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet 30. april, og partene har siden 2. mai meklet hos Riksmekleren.
Fristen for å bli enige er ved midnatt torsdag 23. mai. Dersom de ikke lykkes, vil de ansatte streike fra klokken 6 fredag morgen.
Kan ramme regjeringens arbeid
– En eventuell streik begynner midt i eksamensperioden, og både undervisning, eksamen og sensur vil bli påvirket, slår NTL fast.
Også en rekke ansatte i 14 av 16 departementer tas ut i streik.
– Staten har allerede et lønnssystem med langt større muligheter for differensiering enn mange andre sektorer, og mulighet til å gi lønnsøkning til de som er vanskelige å beholde i et arbeidsmarked med mye konkurranse, skriver NTL i en pressemelding.
Akademikerne tar ut 1240 medlemmer. Også her rammes flere departementer.
– Med dette streikeuttaket vil regjeringens arbeid med å legge fram nye politiske forslag forsinkes, sier leder Kari Tønnessen Nordli i Akademikerne stat.
Oslo-politiet og Kripos
Også ansatte i Oslo politidistrikt, Kripos og Mattilsynet står klare til å streike.
YS Stat tar ut 320 medlemmer i første omgang. Ansatte i departementene, i Politidirektoratet og Skattedirektoratet er blant dem som er tatt ut.
I dag er det to avtaler i staten, én for ansatte organisert i YS og LO, og én tilsvarende for Akademikerne og Unio. YS Stat-leder Jens B. Jahren mener det er viktig at det er én felles avtale for alle ansatte i staten.
– Dette vil ivareta våre medlemmers interesser på en bedre måte enn i dagens avtalestruktur, hvor arbeidsgiver må forholde seg til flere avtaler. Fortsetter vi med flere avtaler, frykter vi at lønnsgapet mellom gruppene på de forskjellige avtalene vil øke, sier han.
juleideer fra kreative ideer