179 politiske fanger løslatt i Venezuela

En ny lov om amnesti har ført til at 179 politiske fanger er blitt løslatt i Venezuela. Loven omgjør en rekke forhold som tidligere førte til fengsling.

Opposisjonspolitiker Juan Freites (to fra venstre) omfavner en tilhenger etter å ha blitt sluppet ut fra etterretningshovedkvarteret El Helicoide søndag.
Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Opplysningene kommer fra den folkevalgte Jorge Arreaza. Han leder parlamentskommisjonen som har overoppsyn med gjennomføringen av amnestiet.

Arreaza sier også at 3000 andre fanger, som var ute på prøve, har fått sine anklager strøket.

Den historiske lovendringen ble vedtatt torsdag og har utløst håp om at mange hundre fengslede landsmenn skal bli satt fri. De langt fleste sitter inne for at ha motsatt seg lover og regler som ble innført av den nå avsatte og bortførte presidenten Nicolás Maduro.

Han ble kidnappet av amerikanske styrker 3. januar og sitter i varetekt i USA i påvente av en rettssak om deltakelse i narkotikaomsetning.

Det er hans etterfølger, tidligere visepresident Delcy Rodriguez, som satte i verk prosessen som førte til vedtaket om amnesti.

Innvilgelsen skjer imidlertid ikke automatisk. Hver enkelt fange må framstilles for et panel som går gjennom saken. Arreaza sier at myndighetene så langt har mottatt 4.293 søknader om amnesti.

– Men gjennomgangen av saker skjer i stort tempo, sa han under en pressekonferanse i Caracas.