15 års fengsel for kryptokonge – verdier for 400 milliarder gikk tapt
Sørkoreanske Do Kwon er dømt til 15 års fengsel i USA i kjølvannet av at kryptovalutaene han sto bak, kollapset, og 40 milliarder dollar gikk opp i røyk.
Siste
-
Einar Hedegart (24) skuffet etter uttak til v-cup
-
Equinor dropper flytteplaner – beholder hovedkontoret på Forus i Stavanger
-
Nesten 40 grader i temperaturforskjell i Norge
-
«Superinfluensa» slår inn over Storbritannias helsevesen
-
Russland gleder seg over norsk nei til å garantere for EU-lån til Ukraina
Den 34 år gamle forretningsmannen og selskapet hans presenterte kryptovalutaen TerraUSD som en såkalt «stablecoin», en kryptovaluta som skal være stabil mot amerikanske dollar og unngå dramatiske svingninger i prisen.
Påtalemyndigheten mener dette bare var en fasade, og i 2022 kollapset både TerraUSD og søstervalutaen Luna. Do Kwon ble siktet for bedrageri, men hadde allerede forlatt hjemlandet Sør-Korea.
Et snaut år etter konkursen ble Do Kwon pågrepet i Montenegro etter å ha vært på rømmen i Asia og Europa. Han ble avslørt da han forsøkte å gå på et fly med falske reisedokumenter. I desember i fjor ble han utlevert til USA, og i august erklærte han seg skyldig i retten i New York.
Hjemme i Sør-Korea venter en separat tiltale på kryptogründeren som i 2019 var med på magasinet Forbes' liste over «30 under 30» i Asia.