Bil
Det er en grunn til at dagen i dag kalles «Bulkefredag»
I dag smeller det oftest i påsketrafikken
– Det oppjagede tempoet er mye av årsaken til at denne fredagen topper skadestatistikken i påsketrafikken. Det melder forsikringsselskap om dagen i dag som gjerne kalles «Bulkefredag».
For mange av oss markerer dagen i dag starten på en etterlengtet påskeferie og i løpet av dagen i dag vil tusenvis pakke kofferter og bil, kjøre ut på hovedveien og rette frontlysene i retning hytter og fjell. Samtidig er dette dagen da det smeller oftest i påsketrafikken.
– Fredag før palmesøndag er en bulkefredag. Tilsvarende dag i fjor ble det meldt inn 1300 bilskader, de aller fleste på ettermiddag og kveld. Det var hundrevis av påkjørsler, gjerne bakfra, ved rygging eller på parkerte biler. Ingen andre dager i påsken er i nærheten av å ha så mange trafikkulykker som bulkefredagen, sier Torbjørn Brandeggen, kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring, i en pressemelding.
Stresser avgårde mot påskeferien
I fjor var det desidert mest skader etter små sammenstøt eller eneulykker, såkalte bulkeskader. Ingen omkom, men ni personer ble skadd i alvorlige ulykker denne fredagen.
– Mange har det travelt med å komme seg avgårde på påskeferie. I tillegg skal man handle på veien, og det oppstår ofte bulkeskader til og fra parkering på et kjøpesenter. Så vil man selvsagt rekke frem før det blir mørkt, og noen er gjerne hard på gassen, sier Brandeggen.
– I tillegg er det en del uvettige forbikjøringer. Det oppjagede tempoet er mye av årsaken til at denne fredagen topper skadestatistikken i påsketrafikken.
Les også: Hyttetyver stjeler mer enn tidligere
Rolig hjemtur fra hytte og fjell
Jo lenger man kommer ut i påsken, desto mer faller antallet ulykker drastisk på frekvensen, og forsikringsselskapene melder om få uhell og skader bak rattet. Ifølge Brandeggen er det heller ingen økning i antallet ulykker når hyttefolket vender snuta hjemover.
– Tvert imot. Det er nesten en halvering i forhold til de første dagene av påsken. Jeg tenker at dette skyldes at vi har fått roet ned og tar tingene mer som de kommer, sier Brandeggen i Tryg Forsikring.
– Så vet vi jo også at 1. og 2. påskedag gjerne er dager med køer og mer saktegående trafikk. Det i seg selv forebygger selvsagt ulykker.
Les også: Ølfestival, harejakt og smakseventyr i påske-London
(Saken fortsetter under)
Livsviktig å pakke bilen riktig
En viktig ting å huske på mens du fyller bilen med mat og drikke, utstyr, kofferter og tunge gjenstander, er å pakke bilen riktig. Kulden vil ha sørget for glatte veier flere steder, og med bilen full av voksne og barn vil det lønne seg å ha sikret bagasjen så godt som mulig.
– Tenk deg at du må bråbremse. Hva er sikret og hva kan komme flyvende gjennom luften og gjøre stor skade? Så sikrer du alle slike gjenstander, enten ved å stroppe de fast eller pakke dem i bager og ryggsekker som kan ligge sikret i bagasjerommet, og helst bak et bagasjenett eller hundegitter. Gjør det trygt og enkelt, råder Brandeggen.
Han foreslår samtidig en egen trafikkvettregel for påsken.
– Det er ingen skam å kjøre rolig, det viktigste er å komme trygt frem, oppfordrer han.
Les også: Hit vil vi reise i sommerferien