Personlig økonomi

Vinkupp på polet: Du kan spare hundrelapper

Nær 100 viner settes ned i pris fra 1. november. Blant tilbudene er burgundere, Barolo og champagne. Pluss en veldig rimelig kritikerfavoritt fra Sør-Afrika.

Hyller fylt med vinflasker og prislapper i en butikk.
Den 1. november blir mange viner billigere.
Publisert Sist oppdatert

Søndag 1. november blir 98 viner billigere på Vinmonopolet, viser en oversikt ABC Nyheter har gått gjennom.

Flere kvalitetsviner fra Frankrike, Tyskland og Italia får betydelige priskutt. Også rimeligere viner fra Sør-Afrika og USA er blant tilbudene.

Enkelte flasker blir mer enn halvert i pris.

– Den første i hver måned har grossistene våre anledning til å sette ned prisen på produkter som skal sluttselges og utgå fra sortimentet, har kommunikasjonsrådgiver Trond Erling Pettersen i Vinmonopolet tidligere forklart til ABC Nyheter.

Det kan derfor være begrenset hvor mange flasker som er tilgjengelige.

Burgunder til under halv pris

Blant hvitvinene peker Boudier Aloxe-Corton Blanc Les Combes 2023 seg ut. Prisen faller fra 869 til 400 kroner, en reduksjon på 54 prosent.

Bak vinen står Jean-Baptiste Boudier, som har arbeidet hos anerkjente produsenter som Château Haut-Brion i Bordeaux og Nicolas Rossignol i Burgund. I 2015 etablerte han sitt eget domaine med vinmarker fra familiens eiendom.

Boudier har fått økende anerkjennelse, og tidligere årganger av Les Combes har fått opptil 92 poeng hos Vinous. Chardonnay-druene kommer fra en liten parsell nedenfor den berømte Grand Cru-vinmarken Corton-Charlemagne.

Også Domaine Françoise Jeanniard Pernand-Vergelesses 2020 blir betydelig rimeligere, fra 429,60 til 249 kroner.

Jeanniard er en liten familieprodusent i Côte de Beaune, med røtter gjennom fem generasjoner.

Flaske med Stark-Condé Field Blend mot svart bakgrunn.
Stark-Condé Field Blend 2024 får en veldig gunstig pris.

Kritikerfavoritt til 179 kroner

Blant de rimeligere hvitvinene er Stark-Condé Field Blend 2024 fra Sør-Afrika verdt å merke seg.

Prisen faller fra 279 til 179 kroner, et avslag på nesten 36 prosent.

Vinen kommer fra Jonkershoek-dalen i Stellenbosch og er laget på roussanne, chenin blanc, verdelho og viognier.

2024-årgangen fikk 95 poeng og gullmedalje i Decanter World Wine Awards 2025. Den er også tildelt 94 poeng av Tim Atkin og 91 poeng av Wine Spectator.

Det er svært høye vurderinger for en vin som nå koster under 200 kroner.

Tyske toppvinmarker på tilbud

Flere rieslinger fra noen av Tysklands mest prestisjefylte vinmarker får store priskutt.

Spindler Forster Kirchenstück Riesling Trocken Grosse Lage 2023 faller fra 735 til 475 kroner.

Bak vinen står familieprodusenten Heinrich Spindler i Pfalz, ledet av Markus Spindler. Familien har dyrket vin i Forst siden 1600-tallet.

Kirchenstück fikk høyeste poengsum da vinmarkene i Pfalz ble klassifisert i 1828, og regnes fortsatt blant Tysklands fremste. Den knapt fire hektar store vinmarken er kjent for komplekse rieslinger med stort lagringspotensial.

To viner fra Spindlers prestisjemark Jesuitengarten settes også ned til 450 kroner.

Fra Rheingau har Johannes Leitz tre rieslinger i toppkategorien Grosses Gewächs (GG) på listen. Berg Schlossberg og Berg Kaisersteinfels fra 2021 faller begge fra 659 til 499 kroner.

GG er betegnelsen produsentforeningen VDP bruker om tørre viner fra klassifiserte toppvinmarker.

Gevrey-Chambertin 600 kroner billigere

Blant rødvinene får Maison A&S Gevrey-Chambertin Billard 2023 det største priskuttet, fra 1299 til 699 kroner. Det tilsvarer drøyt 46 prosent.

Maison A&S drives av Alexandre Aires og Pierre-Alexandre Soltana, som har erfaring fra anerkjente burgundprodusenter som Comtes Lafon, Fanny Sabre og Thibault Liger-Belair.

Også to premier cru-viner fra Volnay blir betydelig rimeligere.

Domaine François Buffet Volnay 1er Cru Clos des Chênes 2023 faller fra 999,90 til 599,90 kroner. Familieeiendommen drives av Marc-Olivier Buffet og har fått positiv omtale i blant annet Decanter.

Georges Glantenay Volnay 1er Cru Les Brouillards 2022 reduseres fra 799 til 499 kroner. Bak vinen står søsknene Guillaume og Sarah Glantenay, fjerde generasjon ved familiedomenet.

Amerikansk pinot noir får 43 prosent rabatt

Ken Wright Eola-Amity Hills Pinot Noir 2022 fra Oregon i USA faller fra 439,90 til 250 kroner.

Ken Wright er en av pionerene innen pinot noir i Willamette Valley, kjent for sine enkeltvinmarksviner og arbeidet med å fremheve særpreget ved ulike vinmarker.

Druene kommer fra Eola-Amity Hills, der kjølige vinder fra Stillehavet bidrar til å bevare syren.

2022-årgangen har fått 95 poeng av Jeb Dunnuck og 93 poeng av Wine Spectator. For øvrig spriker kritikervurderingene betydelig, men til 250 kroner kan vinen være interessant for dem som vil utforske pinot noir fra Oregon.

Les også: Dette har du lov å ta med hjem fra reise

Bordeaux nesten halveres

Château La Clotte 2017 fra Saint-Émilion faller fra 899 til 450 kroner, et avslag på nesten 50 prosent.

Dette er en Saint-Émilion Grand Cru Classé fra en eiendom på rundt fire hektar, som i 2014 ble kjøpt av Vauthier-familien, også kjent som eierne av prestisjeslottet Château Ausone.

Vinen er dominert av merlot, supplert med cabernet franc og cabernet sauvignon. Utvilsomt en av de mest seriøse vinene i utvalget, selv om 2017 ikke er den beste årgangen.

Fra Italia peker Negretti Barolo Bricco Ambrogio 2019 seg ut, med et priskutt fra 599,90 til 399,90 kroner.

Bak vinen står brødrene Massimo og Ezio Negretti, som etablerte vingården i La Morra i 2003. Nebbiolo-druene kommer fra enkeltvinmarken Bricco Ambrogio i Roddi. Vinen lagres i 24 måneder på franske eikefat.

Champagne under 400 kroner

Også noe champagne blir betydelig rimeligere.

Joseph Perrier Cuvée Royale Brut faller fra 549,90 til 399,90 kroner, et avslag på drøyt 27 prosent.

Champagnehuset ble grunnlagt i 1825 i Châlons-en-Champagne og ledes av sjette generasjon, Benjamin Fourmon. Husets historiske forbindelser til det britiske kongehuset ga opphav til navnet Cuvée Royale.

Vinen er en blanding av pinot noir, chardonnay og meunier, med rundt tre års lagring på bunnfallet.

Produsentens Cuvée Royale Blanc de Blancs Brut faller fra 669,90 til 499,90 kroner. Den er laget utelukkende på chardonnay og har en friskere, mer sitruspreget stil.

Det største priskuttet i kroner gjelder imidlertid en langt dyrere champagne: YSC Les Cinq Filles Les Chapelles Grand Cru Blanc de Blancs Zero Dosage Crystal.

Champagnen kommer fra det lille huset Les Cinq Filles, grunnlagt av danske Yvonne Seier Christensen i Le Mesnil-sur-Oger. Prisen reduseres fra 5800 til 3999 kroner, en besparelse på 1801 kroner. I juli kostet flasken 7812,50 kroner.

Alle vinene er med

ABC Nyheter har gjennomgått samtlige vinprodukter i prislisten for 1. november.

Oversikten omfatter 49 rødviner, 37 hvitviner, ti musserende viner, én rosévin og én sterkvin.

Alle de 98 produktene er med i tabellene, uavhengig av pris og størrelsen på rabatten. De er sortert etter hvor mange kroner du sparer.

Prisene gjelder fra 1. november, så lenge produktene er tilgjengelige.

Merk at prisen som står i nettbutikken når du betaler gjelder. Du må derfor sjekke at prisen er satt ned før du betaler.

Alle prisreduksjoner 1. november

98 viner får ny pris. Sortert etter hvor mye du sparer. Priser i kroner.

Rødvin(49)

VinÅrgangFørNåSpart
Maison A&S Gevrey-Chambertin Billard202320231 299699600
Ch. La Clotte20172017899450449
Dom. Francois Buffet Volnay 1er Cru Clos des Chenes20232023999,9599,9400
Maison A&S Beaune 1er Cru Clos des Aigrots20232023777475302
Georges Glantenay Volnay 1er Cru Les Brouillards20222022799499300
Emilio Moro Malleolus de Sanchomartin202020201 6991 399,9299,1
Valderiz Tomás Esteban201720171 199,9929,9270
Thomas George Estate Pinot Noir20162016499,9290209,9
Negretti Barolo Bricco Ambrogio20192019599,9399,9200
Lussier Côte de Boont Pinot Noir20222022439,9250189,9
Ken Wright Eola-Amity Pinot Noir20222022439,9250189,9
Maison A&S Maranges La Bas des Loyéres20222022549,9369,9180
Maison A&S Maranges La Bas des Loyéres20232023549,9370,2179,7
Cà dei Frati Pietro dal Cero Amarone20182018939,7769170,7
Venturini Amarone della Valpolicella Classico20192019525369156
Iterum Orchard House Clone 114 Pinot Noir20192019649,9499,9150
Iterum Orchard House Eoala Bench Pinot Noir20202020649,9499,9150
Ghostwriter Santa Cruz Mountains Cabernet Sauvignon20232023649,9500,1149,8
Cà dei Frati Ronchedone20212021389249140
Cave Saint-Désirat Cuvée Côte-Diane Saint-JosephUten årgang–369,9250,7119,2
Serre des Vignes Sarrazine20212021310195115
Camp Zinfandel20232023299,9199,9100
Pian delle Querci Rosso di Montalcino20212021299199100
Massimino Verona Rosso20132013329229100
Valderiz Juegabolos20192019599,9499,9100
Hobo Sonoma County Zinfandel20222022299,920099,9
Josef Ehmoser Zweigelt20242024349,925099,9
Damana Crianza20212021349,925099,9
Negretti Barbera d'Alba20202020299199,999,1
Tosalet Carignan20172017498,9399,999
Dom. François Jeanniard Savigny-les-Beaune Premier Cru Les Vergelesses20182018439,734990,7
R. Jambon Brouilly Les Vieux Ceps20202020229,9149,980
Sainte Croix Soif20242024269,9199,970
Maison Advinam L'AlluméeUten årgang–259,9189,970
Balfour Middle Strackney Wood Pinot Noir2024202428921970
Damana 520232023319,925069,9
Boucabeille Monte Nero20202020279209,569,5
Dom. la Florane À Fleur de Pampre Côtes du Rhône Villages Visan Rouge20222022259,9199,960
Cascina del Rosone Barbera d'Asti Anfora20202020329,9269,960
Nanit Natural Wine20222022199,9149,950
Valderiz Sitio de Valdehermoso20232023399,9349,950
Tosalet Montsant20212021185139,945,1
I Mori Chianti20242024229,9189,940
Les Oiseaux de Chantegrive L'origine Graves Rouge20182018230194,535,5
Just Cabernet Sauvignon20232023144,911034,9
Il Farneto Giandon Rosso20222022159,9129,930
Boucabeille Les Terrasses2022202221018921
Ch. de la Terrière Vin Sauvage a Poil2020202018015921
Cascina del Rosone Min BarberaUten årgang–300,328515,3

Hvitvin(37)

VinÅrgangFørNåSpart
Boudier Aloxe-Corton Blanc Les Combes20232023869400469
Spindler Forster Kirchenstück Riesling trocken Grosse Lage20232023735475260
La Pascerette des Vignes Mâcon-Villages ChardonnayUten årgang–768,9578,6190,3
Dom. François Jeanniard Pernand-Vergelesses20202020429,6249180,6
Bru-Baché La Quintessence Jurancon20222022410250160
Leitz Berg Schlossberg Riesling GG20212021659499160
Spindler Forst Jesuitengarten Riesling Trocken GL20222022610450160
Leitz Berg Kaisersteinfels Riesling GG20212021659499160
Spindler Jesuitengarten Riesling GG20232023610450160
Hatzidakis Familia20212021459299160
Josef Ehmoser Vom gelben Löss Riesling20242024339,9189,9150
Iterum Orchard House Chardonnay20202020649,9499,9150
Marina Cvetic Trebbiano d'Abruzzo Riserva20222022399,9250149,9
Lussier Old Vines Chenin Blanc20222022379,9250129,9
Curtet La Glisse Blanc20232023382,9269,9113
Leitz Berg Rottland Riesling GG20212021610499111
Dom. Dujardin Bouzeron La Tournelle20222022369260109
Curtet Tonnerre de Grès Blanc20212021432,9329,9103
Selbach-Oster Zeltinger Sonnenuhr Riesling Auslese20182018350250100
Stark-Condé Field Blend20242024279179100
Thomas George Belles Blend20172017349,925099,9
Montbarbon Mâcon-Villages Origines20232023229,9139,990
Luke Lambert Chardonnay20232023429,935079,9
Gies-Düppel Riesling Quarz2024202429922277
Selbach-Oster Zeltinger Riesling Trocken Alte Reben2020202035027575
Chartron & Trébuchet Bourgogne Hautes Côtes de Nuits Blanc20232023269,920069,9
Fillaboa Albariño20232023319,925069,9
Dom. la Florane À Fleur de Pampre Côtes du Rhône Villages Visan Blanc20232023259,9199,960
Grand Sud Sauvignon Blanc20232023159,911049,9
Kruger-Rumpf Delta Blanc20232023199,9159,940
Cave de Bissey Borgogne Aligoté2022202221917940
Luna Beberide Godello20242024239,9199,940
Liepouris Savatiano20232023189,915039,9
Just Chardonnay20232023144,911034,9
Oenops Apla White20242024149,9119,930
Sokos Malagousia20232023210182,427,6
Les Oiseaux de Chantegrive La pureté Graves Blanc2020202021018921

Musserende vin(10)

VinÅrgangFørNåSpart
YSC Les Cinq Filles Les Chappele Grand Cru BdB Zero dosage CrystalUten årgang–5 8003 9991 801
Joseph Perrier Cuvée Royal Blanc de Blancs BrutUten årgang–669,9499,9170
Joseph Perrier Cuvée Royale BrUten årgang–549,9399,9150
Cave de Bissey Crémant de Bourgogne Brut RosèUten årgang–255,317976,3
Cave de Bissey Crémant de Bourgogne BrutUten årgang–24917970
Galliano Borgo Maragliano Alta Langa Blanc de Blancs20212021299,9249,950
Moraschi Franciacorta Pas Dosé Millesimato20212021429,9389,940
Truant Rosé2018201814510936
Truant Blue Diamond Extra Dry2018201814510936
Champagne Bonvalet Horae Premier Cru20142014549,9539,910

Rosévin(1)

VinÅrgangFørNåSpart
Grand Sud Merlot Rosé20252025459,9350109,9

Sterkvin, annen(1)

VinÅrgangFørNåSpart
MMC1 Moût Muté au CognacUten årgang–406,5387,519
Kilde: Vinmonopolet