Reisenyheter
Venezia kjemper for livet
Høyere vannstand og overturisme byr på problemer for byen.

Byen Venezia er kjent for både trange gater, kanaler og gondoler.
Men byen nord i Adriaterhavet har også store problemer.
Det skriver CNN.
For når bystrukturen og utformingen er relativt enestående i verden, strømmer turistene til.

– Merkelig optimistisk
Ifølge CNN er det rundt 30 millioner besøkende i året, til tross for at det kun bor litt under 50.000 mennesker der. Overturisme har derfor blitt et stort problem for den italienske byen.
90 prosent av byens turister er dagsturister, dette gjør at nesten ingen penger blir lagt igjen i den lokale økonomien. Derfor har byen innført en dagsturavgift på fem euro, nesten 60 kroner.
Fabio Carrera, leder for Venice Project Center ved Worcester Polytechnic Institute i Massachusetts, sier til CNN at han tror det vil komme det han kaller en nedskjæring av turister.
– Jeg er merkelig optimistisk, sier han om problemene byen står overfor.
Men overturisme er ikke det eneste problemet for Venezia.
Se video: På innsiden av Kongesuiten på Oslo Plaza
Problemer når vannstanden stiger
Byen består av mange små øyer, som er sammenkoblet av broer, og vannet er derfor en stor del av byen.
Klimaendringene kan derfor skape problemer når vannstanden stiger.
Men byen har også tatt grep her. I 2020 ble flombarrierene MOSE tatt i bruk for første gang, skriver blant annet NRK.
Målet er at barrierene skal berge byen for tidevann. I løpet av de første 14 månedene ble systemet brukt 33 ganger, skriver CNN.
Etter corona-pandemien opplevde vannet i Venezia en stor endring, da vannet ble klart som følge av at det var færre personer ute.