Trodde det var KI-bilde
Denne ble stoppet i kontroll.
Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no
I august publiserte Broom en sak om en lastebil som ble stoppet i kontroll med en båt på lasteplanet. Lastebilen fikk bruksforbud på stedet, blant annet på grunn av stort overheng bakerst.
I saken brukte vi et bilde som vi hadde fått oversendt fra Statens vegvesen.
Mente bildet var KI-generert
Ikke lenge etter at saken ble publisert, før vi fikk en e-post fra en våken leser som hadde funnet flere «mistenkelige» forhold ved bildet.
«Dette bildet ser mistenkelig ut for meg. Flere detaljer ser ut som de KI-genererte. Vindu bak døra er ganske grøtete, det samme er hjulet på bakerste aksel. Døra på Scania pleier ikke å være vannrett i bunn, men følger skjermen. Det ser også ut til at venstre baklys mangler helt. Jeg synes det er merkelig når bildet er kreditert Statens vegvesen», skrev leseren i e-posten.
Bilene blir godkjent – uten kontroll
Her er forklaringen
Vi bruker ikke KI-genererte bilder i artikler på Broom, og vi hadde heller ikke etterbehandlet bildet før publisering.
Vi tok derfor kontakt med Statens vegvesen, for å få en forklaring – og den var heldigvis helt fri for KI-innhold.
– Bildet er ikke manipulert, men vi har fjernet navn som tilhører firmaet, føreren og kjennemerket bak på lastebilen. Vi har også fjernet et merke på sidevegg på lastebilen med tekst, et stempel på båten som viser produsenten, samt navnet på bedriften på vekselflaket, sier kontrolleder Morten Ivar Johnsrud Kristiansen hos Statens vegvesen.
Så kan man selvfølgelig stille spørsmål om kvaliteten på retusjeringene, men det er ikke poenget her: Det handler rett og slett om at det ikke skal være mulig å gjenkjenne vedkommende som ble stoppet med lasten.
– Vi må tenke personvern, derfor blir slike ting redigert bort, avslutter Kristiansen.
Advarer mot farlig henger-tabbe
Vi retusjerer også
Det er for øvrig ikke bare Statens vegvesen som retusjerer bort detaljer i bilder. Også vi i Broom-redaksjonen gjør det når det er nødvendig.
Det kan for eksempel være bilskilt som blir pikselert eller ansikter som blir visket bort. Det gjør vi av helt samme personvern-årsaker som Statens vegvesen.
Det forekommer også at vi endrer på skarphet, lys og farger, dersom det forbedrer kvaliteten på bildene.
Utover det, endrer vi aldri på innholdet i bilder – hverken manuelt eller ved hjelp av kunstig intelligens.