Bil

Trenger hjelp av McKinsey

Når Maserati og Alfa Romeo skal finne veien videre i grov sjø trenger de hjelp av McKinsey. Det mener i hvert fall Stellantis-styreformann John Elkann.

Det trekker iskaldt for Maserati-ledelsen i et tøft marked. Foto:
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert hos Finansavisen Motor.

Stellantis har nok med sine egne problemer om ikke Trump også skulle sette i gang sitt tollsirkus rett før påske. Selv deres amerikanske merker er tyngre eksponert mot straffetollen enn sine innenlands konkurrenter.

Fra vondt til verre

Og blant spesielt to av de europeiske merkene er tollregimet et kjempeproblem: Maserati og Alfa Romeo.

Ikke før har man lagt bak seg et 2024 med dramatiske nedganger for begge merker, så truer 2025 med å bli enda vanskeligere.

Ikke minst siden Stellantis for tiden også er ute etter en ny toppleder på heltid. Inntil videre er det styreformann og hovedaksjonær John Elkann som holder i den rollen.

Alfa Romeo håper at den elektriske Junior-modellen skal løfte salget vesentlig. Foto: Ivar Engerud / FInansavisen
Alfa Romeo håper at den elektriske Junior-modellen skal løfte salget vesentlig.

Hansken er kastet

Før påske ga han konsulentselskapet McKinsey & Co. oppdraget med å analysere de ulike mulige veiene videre for merkene under det nye regimet og komme med anbefalinger for merkenes strategier. Kanskje også utenfor dagens Stellantis-konstellasjon.

Det har ved ulike anledninger vært spekulert på å selge ut Maserati – uten at det har materialisert seg.

Men med McKinsey inne i toppen av merkene er nok alle muligheter åpne uten nostalgiske bindinger. Nå er det «survival of the fittest» som gjelder.