Motor
Titusenvis kan parkere gratis i P-hus
Kjører du en lånebil fra et verksted eller en leiebil kan du droppe å betale parkeringsavgift. En høyesterettsdom kan koste parkeringsselskaper enorme summer.
Denne saken ble først publisert hos Finansavisen.
Tiden da man måtte betale for parkering i en billettmaskin eller i en betjent kasse, for så å passere en bom på vei ut av et parkeringshus, er nærmest historie.
I dag betaler de fleste med en app eller ved hjelp av teknologi som registrerer skiltene på kjøretøyet.
Men effektiviseringen av innkreving av parkeringsavgifter kommer med en pris.
Sjåfører som kjører en lånebil fra et verksted eller en leiebil, kan slippe unna med å betale parkeringsavgiften.
Eierne av kjøretøyene er nemlig ikke solidarisk ansvarlige for avgiften, slår Høyesterett fast.
Nekter å betale og gi navn
I flere år dekket Tesla parkeringsavgiften for sine kunder som ikke hadde betalt selv.
Men i 2022 var selskapet lei av denne ekstrakostnaden, som også medførte en del administrative utgifter.
Tesla har rundt 350 lånebiler i Norge, så summen av ubetalte parkeringsavgifter kan bli svært høy over tid.
Bilselskapet skriver i sine låneavtaler at kundene deres er ansvarlige for blant annet parkeringskostnader.
Men betaler ikke kundene for parkering, iverksetter ikke Tesla et stort apparat for å kreve inn utestående fra sine kunder.
Selskapet nekter også å opplyse parkeringsselskapene om hvem av deres kunder som har lånt deres biler, og viser til personvernlovgivningen.
Tesla gikk rettens vei
Faktureringsselskapet Riverty har på vegne av OnePark krevd inn betaling fra Tesla i flere år, men til slutt sa bilselskapet nei til å dekke sine egne kunders parkeringsavgifter.
Tesla bragte saken først inn for forliksrådet, som kom til at selskapet var solidarisk ansvarlig for sine kunders utestående parkeringsavgifter.
Tesla tok så saken videre til Oslo tingrett, som kom til samme konklusjon.
Men Tesla sto på sitt og anket til lagmannsretten. Der snudde dommerne og ga bilprodusenten medhold. Riverty anket så til Høyesterett.
Dommerne der har konkludert med at den som eier kjøretøyet, ikke er solidarisk ansvarlig for sine kunders ubetalte parkeringsavgifter.
I ytterste konsekvens er det en fare for at dagens moderne løsninger med kameraer blir byttet ut med bom
Kostbare konsekvenser
Dommen gjelder ikke bare Teslas elbiler. Den omfatter alle bilverksteder som låner ut biler til kunder mens deres eget kjøretøy er til reparasjon eller service. Og dommen gjelder også bilutleieselskapers bilpark.
I tvisten mellom Tesla og Riverty lå 3.932 ubetalte fakturaer for parkering i OneParks garasjer til grunn. De kranglet om rundt én million kroner.
Men saken handler om langt større summer enn millionen Tesla nektet å betale.
På vegne av parkeringsselskaper sendte Riverty i 2024 ut 5,65 millioner fakturaer på til sammen 1,3 milliarder kroner for etterskuddsvis betaling knyttet til skiltgjenkjenningsteknologi i Norge.
Hvor stor andel av disse som gjelder lånebiler og leiebiler, er uvisst, men nå som Høyesterett har sagt sitt, kan antallet ubetalte parkeringsavgifter skyte i været.
Ulik forskriftstolkning
Adm. direktør Kjell-Rune Birkelund i Riverty Norway er uenig i den enstemmige dommen avsagt av landets øverste dommere.
– Dommen utfordrer tilbudet med kamerabasert parkering, sier han.
Han mener dagens system er velfungerende, men dommen skaper utfordringer som må løses.
– Vi skal nå gå grundig igjennom avgjørelsen og vurdere de praktiske konsekvensene, både internt og sammen med parkeringsselskapene, sier Birkelund.
Parkeringsforskriftens § 37 sier at selskaper som låner eller leier ut biler, er solidarisk ansvarlige for ubetalte kontrollsanksjoner, altså parkeringsbøter.
Men forskriften sier ikke noe om at de samme selskapene er ansvarlige for ubetalte parkeringsavgifter, altså det det koster å stå parkert en viss periode.
Det er på den bakgrunn at Tesla fikk gehør for sin argumentasjon.
Advokat Marie Nesvik, som er partner i Wikborg Rein, har ført saken på vegne av Tesla i Høyesterett.
Ønsker nye regler
Birkelund mener at eventuelle løsninger på situasjonen som nå har oppstått med Høyesteretts dom, må løses av politikere og Samferdselsdepartementet.
– Myndighetene bør raskt se på om dagens regelverk kan tilpasses den måten moderne parkeringsløsninger fungerer på, sier Birkelund.
Daglig leder Arvid Heggestad i Norpark, som representerer parkeringsselskapene, vil be myndighetene innføre et økonomisk solidaransvar for parkeringsavgifter, på linje med det man har for parkeringsbøter.
– Men blir det ingen regelendring, hva da?
– I ytterste konsekvens er det en fare for at dagens moderne løsninger med kameraer blir byttet ut med bom. Jeg håper og tror vi ikke ender opp der, men man ikke selge en vare man ikke får betalt for. Det er dårlig butikk, sier Heggestad.
Høyesterett er enig at det kan være uheldig for samfunnet om manglende mulighet til å inndrive krav fra de som leier eller låner ut biler, kan føre til at bruken av automatisk skiltgjenkjenning begrenses eller fases ut.
– Men jeg anser det som en lovgiveroppgave å ta stilling til i hvilket omfang, på hvilke vilkår og hvordan tilgang til opplysninger i tilfelle bør gis, uttaler høyesterettsdommer Kine Steinsvik.