Til Norge for første gang: – Ganske utrolig

Det er klart for bil-fest i Vrådal.

PÅ VEI: En av verdens raskeste biler, Koenigsegg Jesko, er akkurat nå på vei til Norge for første gang.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Denne helgen er det klart for spektakulære scener i Vrådal i Telemark.

For første gang i Norge kommer en av verdens raskeste og mest eksklusive biler: Koenigsegg Jesko Attack!

Den svenske eieren av bilen tar nemlig turen til Straand Bilfinale som feirer femårsjubileum.

IL TEMPO GIGANTE: Hvert år dukker det opp store stjerner på Straand Bilfinale. Her er selveste Il Tempo Gigante fra treffet i 2023.

– Dette er en bil de aller fleste bare har sett på bilder og film. At vi kan vise frem en Koenigsegg Jesko i Vrådal, og i tillegg la publikum høre og oppleve bilen i bevegelse, er ganske utrolig. Dette blir en helt spesiell Bilfinale, sier treffsjef Anita Bakkan.

40 millioner

Den svenske hyperbilen skal kun produseres i 125 eksemplarer og koster rundt 40 millioner kroner.

Jesko er utstyrt med en illsint 5-liters V8-motor som leverer brutale 1600 hestekrefter og 1500 Nm.

0-100 km/t går unna på 2,35 sekunder og den teoretiske toppfarten er over 500 km/ (!).

Under Straand Bilfinale får publikum ikke bare se bilen på nært hold. Det blir også motorstart og mulighet til å oppleve bilen på veien.

1/125: Dette er én av 125 eksemplarer i verden. Til helgen dukker den opp i Telemark.

Les mer: Nå er dette verdens raskeste

Flere godbiter

KONFERANSIER: Benny Christensen som tidligere var bilekspert her på Broom tar også turen til Straand. Han er konferansier på kvelden, her sammen med juryleder Janne Brønndal.

Det er ikke bare svensk hyperbil som står på menyen i Vrådal i helgen.

Publikum får blant annet se den ikoniske Mercedes-Benz 300 SL Gullwing, Lamborghini Revuelto, Morgan Svennarps prisbelønte Volvo P1800, «Flåklypa»-lastebilen, Volvo Rat Rod Duett fra 1965 og en totalrestaurert Northern fra 1904.

– Det er nettopp denne bredden som er Bilfinalen. Her kan en bil fra 1904 stå ved siden av en av verdens mest eksklusive hyperbiler. Samtidig er det plass til alle de flotte entusiastbilene og menneskene bak dem. Det er bilinteressen som binder oss sammen, sier Katrine Straand, 5. generasjon vertskap ved Straand Hotel.

Straand Bilfinale arrangeres 25. til 27. september ved Straand Hotel i Vrådal.

FLYSTRIPE: Straand Bilfinale tilbyr også kjøring på flystripen i Fyresdal.

Dukket opp i Vrådal: – Trodde ikke det jeg så