– Skjer heldigvis ikke ofte

Sjåføren fikk det travelt på kontrollplassen.

FARLIG: Slik er det ikke lov å «pynte» hjulboltene. Den utenlands-registrerte semitraieren fikk bruksforbud og sjåføren måtte gjerne alle piggene.
Publisert Sist oppdatert

Saken oppsummert

  • En semitrailer ble stoppet på Svegatjørn kontrollplass med ulovlige metallpigger på hjulene.
  • Det ble bruksforbud for kjøretøyet.
  • Sjåføren fjernet piggene og sikret lasten etter pålegg fra kontrollørene.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

– Det er mulig noen synes dette ser stilig ut. Men lovlig er det ikke. Dette er også farlig. Piggene kjentes ut som de var laget i metall og kan potensielt gjøre mye skade på mye trafikanter. Og da kan man ikke kjøre rundt med dem på hjulene, sier John Kåre Larsen i Statens vegvesen, til Broom.

De stoppet nylig en semitrailer på Svegatjørn kontrollplass ved E39 i Vestland. Traileren hadde store og skarpe pigger på alle hjulboltene på forsakselen. Det ga umiddelbart bruksforbud.

Måtte fjerne gardin

– Det skjer heldigvis ikke ofte at vi kommer over noe slikt, for meg personlig var dette andre gang. Sjåføren skjønte poenget. Han tok grep og fjernet alle piggene på kontrollplassen, forteller Larsen.

Da kontrollørene så nærmere på lasten, fant de at den ikke var sikret godt nok. Også der fikk sjåføren en jobb å gjøre. Helt til slutt måtte han også fjerne en gardin i frontruten som dekket dødvinkel speil.

MÅTTE BORT: Kontrollørene hadde heller ikke sans for denne gardinen i frontruta ....

Satte bort hjulskiftet – det ble starten på mange problemer

Noe positivt ...

Når alt dette var gjort, da fikk semitraileren kjøre videre. Og Larsen understreker at alt ikke var problematisk.

– Neida, både dekk og kjettinger var i sin skjønneste orden!

Vi ler kanskje litt nå, men for noen var det toppen av lykke