Prisbomben kan bli europeisk
Og det kan skje kjapt.
Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no
De fleste tenker nok på den store og pompøse SUV-en E-HS9, når de hører navnet Hongqi. Det er kanskje ikke rart – modellen solgte nemlig i bøtter og spann det første året den var på det norske markedet, tilbake i 2022.
Siden har det kommet to andre Hongqi-modeller til landet, men salget har vært svakt. Den norske importøren Motor Gruppen, skylder blant annet på vanskelig tilgang på deler, som en av grunnene til at satsingen har haltet.
Men hvis bilene blir produsert i Europa, kan delesituasjonen raskt se langt lysere ut. Og det er nettopp det som kan være i ferd med å skje.
Store ambisjoner
Hongqis moderselskap FAW skal nemlig være i forhandlinger med Stellantis, om lokal produksjon av én eller flere Hongqi-modeller på en av Stellantis' fabrikker i Spania. Det skriver nyhetsbyrået Reuters.
– Dette er en måte for Hongqi å få i gang europeisk produksjon raskt, sier en kilde tett på bilprodusenten.
Stellantis står bak merker som Peugeot, Citroën, Fiat og Opel. De har også et tett samarbeid med en annen kinesisk bilprodusent, Leapmotor.
Struper prisen på ny familie-SUV
Hongqi har store ambisjoner for ekspansjon i Europa, og har blant annet annonsert at de vil lansere 15 elbiler og hybrider i Europa innen 2028.
Hvilken modell eller modeller som er aktuelle å produsere i Europa er foreløpig ikke klart, men det er stor sannsynlighet for at nyheten EHS5 er blant dem. Dette er nemlig én av modellene Hongqi har stor tro på skal kunne selge bra i Europa.
Hverken FAW eller Stellantis har kommentert saken offentlig i skrivende stund.
Hongqi E-HS9: Prisen mer enn doblet
Model Y-konkurrent
EHS5 er en SUV på størrelse med Tesla Model Y. I Norge har den fått en svært aggressiv startpris på 439.900 kroner – med firehjulsdrift, kraftig motorisering, fyldig utstyrspakke og rekkevidde på mer enn 500 kilometer.
Broom har allerede prøvekjørt nyheten i Norge. Les alt om våre førsteinntrykk her: