Plutselig føles alt annet gammeldags

Slik gjør de det bedre enn Tesla.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Det er en stund siden Tesla introduserte et såkalt yoke-ratt til personbil-verden. Yoke-ratt skiller seg fra et vanlig ratt, ved at det ikke rundt, men formet mer som spakene i et fly, eller rattet i en Formel 1-bil.

Det er også noen år siden den første bilen introduserte steer-by-wire-styring til en bil. Det var det Infiniti som gjorde.

Men Lexus er de første til å kombinere disse to – de har steer-by-wire i tillegg til et yoke-ratt.

Jeg testet Lexus sitt steer-by-wire og yoke-ratt allerede for noen år siden. Allerede da ble jeg fascinert over hvor bra det fungerer.

Siden har de gjort noen små justeringer, og nå brukes det i den nye elektriske SUVen, RZ 550e. Den første bilen har nylig har ankommet det norske markedet.

Og ja, vi har testet Yoke-ratt før – i Tesla – og ble ikke overbevist.

Men i Lexus er det noe helt annet, faktisk.

Lexus: Kutter prisen – går mye lenger

Gi det en sjanse

Vår erfaring er at dette slett ikke bør avfeies, selv om denne løsningen i starten føles både merkelig og tungvint.

Man må rett og slett nullstille litt, når man setter seg bak rattet. Gamle vaner er ikke så lett å endre på.

Jeg har derfor bilen over en litt lengre tidsperiode enn vanlig, for å gi det systemet en reell sjanse.

ANNERLEDES: Det ser nesten ut som noe mangler. Men det er slik Yoke-rattet skal være.

Men det hadde faktisk holdt med noen få dager. For jeg venner meg fort til det. Og vet du hva – jeg liker det!

Ny rekord – med bare to modeller

Adaptivt

Det som gjør løsningen til Lexus bra, er at du aldri må slippe «ti på to» -grepet på rattet, slik du må på Tesla sitt Yoke-ratt.

Gjennom steer-by-wire-løsningen, får du nemlig maksimalt utslag ved 200 grader.

Dessuten er systemet er adaptivt. I lav fart gir små bevegelser store utslag, mens det er motsatt i høy fart. Det betyr at bilen kjennes stabil og trygg på motorveien – mens den er svært effektiv og lett å manøvrere i lav hastighet.

Her fikk Lexus UX en viktig nyhet

Økt komfort

En annen fordel jeg ikke hadde tenkt over før jeg testet bilen, er økt komfort.

Siden det ikke er noen direkte kontakt mellom hjul og rattstamme, formidles ikke ujevnheter i veien opp i rattet. Du slipper risting!

Med det norske veinettet vi har, særlig på våren, er det en stor fordel å slippe all den bevegelsen i rattet.

Dessuten får du helt uhindret utsikt til både instrumenter og head up display.

Faktisk er det slik at når jeg etterpå setter meg inn i «vanlige biler», føles alt annet veldig gammeldags. Hvor er det kule Formel 1-bil-rattet??

Dette er kanskje ikke helt hva du tror

Sikkerhet

Ulemper? Joda, det er også noen av dem. For det første er det altså veldig uvant. For de som har kjørt bil i mange år, er det altså noen vaner som må snus. I tillegg tar det tid å bli vant med hvordan utslagene på rattet faktisk fungerer.

Flere vi snakker med, blir også urolige for sikkerheten. Hva om det skjer noe og systemet ikke fungerer?

Her er det viktig å påpeke at det er back up-systemer som trer i kraft om noe skulle skje. Og det er jo tross alt ingen garantier for at ikke noe ryker på vanlig styring, heller ...

Vil forby Yoke-ratt

Kan bli forbudt

I Kina er man skeptisk til yoke-ratt, blant annet fordi myndighetene mener det kan føre til mer alvorlige skader i brystregionen i en kollisjon. Her kan derfor Yoke-ratt rett og slett bli forbudt.

Til slutt tar vi med at den såkalte «styrefølelsen» mange av oss er glad i, blir mindre. For noen er kanskje det største minuset. Du får rett og slett ikke den samme følelsen, som når det er direkte kontakt med hjulene.

Sportslig kjøring er derfor noe som krever enda mer tilvenning.

Video: Se hvordan yoke-rattet og steer-by-wire fungerer her: