Bil
Påbudt i 50 år – likevel blir mange tatt
Over 2000 fikk gebyr av Vegvesenet i fjor.
(Denne artikkelen ble først publisert på Broom)
I personbiler har det vært påbudt å bruke bilbelte i forsetene helt siden 1975. I 1984 ble samme regel innført for passasjerer i baksetet. Etter det har en rekke holdningskampanjer bidratt til at bilbeltebruken har økt, år for år.
Et annet viktig hjelpemiddel: Moderne biler sier høyt og tydelig fra hvis sjåføren eller en av passasjerene ikke bruker sikkerhetsbelte. Vanligvis med en varsellyd som starter ganske svakt – og så blir sterkere jo lenger tid det tar før beltet festes.
Dette til tross: Det blir delt ut mange gebyr for manglende bruk av sikkerhetsbelte her til lands. I fjor ble 2069 ilagt gebyr av Statens vegvesen, fordi de ikke brukte beltet.
– Helt uforståelig
Og dette er viktig utstyr. Ulykkesanalysene til Statens vegvesen viser at hver tredje av dem som har omkommet i bil i løpet av de siste 10 årene, ikke brukte bilbelte.
– Vi ser at enkelte aktivt unngår å bruke belte i bilen. Det er helt uforståelig, og viser at våre kontroller fortsatt er viktige. De aller fleste vi kontrollerer bruker bilbelte, men 2069 gebyr for manglende bruk er likevel altfor høyt. I tillegg vet vi jo også at det er mange som kjører uten bilbelte som ikke blir stoppet, sier avdelingsdirektør for utekontroll i Statens vegvesen, Kjetil Wigdel, i en pressemelding.
Heldigvis omkommer nesten ingen barn i bil lengre. Nordmenn er blitt flinke til å sikre barna sine. Men litt for ofte gjøres det feil, som kan bli fatale.
60 år - og har reddet en million menneskeliv
Må sikre riktig
– Foreldre generelt er flinke til å sikre barna i bilen. Men når vi voksne ikke sikrer barna er det både alvorlig og ulovlig. Barna er det kjæreste vi har, og det er sjåførens ansvar å ta vare på dem når de sitter i bilen, sier avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen, Guro Ranes.
– Like viktig er det å sikre barna på riktig måte. Tykke jakker og vinterdresser gir dårligere sikkerhet fordi beltet ikke strammes godt nok. Belte under armen, i stedet for slik det skal være, over bryst og mage, kan også få store og alvorlige konsekvenser ved en ulykke, sier hun.
Det er sjelden at Statens vegvesen observerer og ilegger gebyr for manglende bruk av hjelm på moped og motorsykkel, men også det forekommer.
569 passasjerer fikk en veldig kostbar busstur
Forskjellen på liv og død
Hjelm og bilbelte er en gratis livsforsikring. De er begge svært effektive hjelpemidler for å redusere antall drepte og hardt skadde sjåfører og passasjerer i bil og på motorsykler. Ved å bruke bilbelte sikrer du ikke bare deg selv, men også andre om det skulle skje en ulykke.
– Selv om de fleste bruker bilbelte, er det likevel skuffende at såpass mange ikke bruker det, når vi vet at det kan være forskjellen på liv og død om ulykken er ute, avslutter Wigdel.
Bøtene har gått til værs – men det gjelder ikke beltebruk...