Ny Volvo-fabrikk: 12.600 i månedslønn
Derfor vil mange bygge biler øst i Europa.
Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no
Europeiske bilprodusenter er under sterkt press fra flere hold. En av de store hodepinene er kinesiske biler – som i mange tilfeller ligger godt under de europeiske i pris.
En viktig faktor her er lønnsnivå. Derfor har også mange bilprodusenter de siste årene satset på nye fabrikker i land med billigere arbeidskraft enn det vi finner i de tradisjonsrike industrilandene vest i Europa.
Ford har for eksempel fabrikk i Tyrkia. Renault/Dacia produserer i Marokko – og Volvo bygger nå en helt ny fabrikk i Kosice, Slovakia.
1155 euro i måneden
Investeringen er på nesten 14 milliarder kroner. Fabrikken skal etter planen åpne i 2027 og når den er oppe i fart, skal den kunne produsere inntil 250.000 biler i året.
Volvo rekrutterer nå flere tusen ansatte og i den forbindelse har det blitt kjent hva som er startlønn for de ansatte i produksjonen. Det svenske bilnettstedet Carup.se skriver at den ligger på 1155 euro i måneden, tilsvarende 12.600 norske kroner. En industritekniker med høyere utdanning starter på 2000 euro, i underkant av 22.000 kroner.
Dette er langt under hva de som bygger biler for Volvo i Sverige tjener. Her er lønnen til de fabrikkansatte ofte over 40.000 kroner i måneden.
Tilbake i 2018: Din neste Volvo kommer kanskje fra USA
Flytte alt til Kina?
– Hvordan skal Torslanda kunne konkurrere mot dette? sier en person med innblikk i bilbransjen, til Carup.se.
Torslanda er navnet på Volvos store fabrikkanlegg utenfor Gøteborg. Her handler det naturligvis om frykt for arbeidsplassene i Sverige.
Nettopp det var en av de største bekymringene da Volvo ble kjøpt av kinesiske Geely tilbake i 2010. Skeptikerne fryktet da at Geely så fort som mulig ville flytte produksjonen til Kina og trappe ned i Sverige. Men slik har det ikke gått. Torslanda har fått store investeringer, samtidig som Volvo har breddet seg med fabrikker både i USA og i Kina.
Volvo-sjefen: – Vi må lære av kineserne
Flere bein å stå på
Volvo har også understreket at den nye fabrikken i Slovakia ikke skal komme i stedet for produksjon andre steder. Dette handler om å gi selskapet flere bein å stå på og produsere nært markedet.
Det siste har blitt ekstra viktig de siste årene, med straffetoll i USA og EU-toll mot elbiler produsert i Kina.
Det siste har Volvo også fått merke, les mer i artikkelen under: