Suzuki e Vitara Allgrip-e 4x4:

Norges billigste med firehjulsdrift

«Svært konkurransedyktig pris» sier Suzuki om deres nye elbil, som med knappest mulig margin blir den billigste i Norge med firehjulsdrift.

Suzuki e Vitara Allgrip-e 4x4 kommer snart.
Publisert

Denne artikkelen ble først publisert hos Finansavisen.

– Med Suzuki e Vitara får kundene markedets beste pris på en helelektrisk SUV med 4x4, sier Suzuki-salgssjef Lars Havre. 

Det er et slagkraftig sitat, og prisen er kanskje egnet til å skremme konkurrentene. Elbiler i denne klassen finnes det imidlertid ganske mange av, men svært få av dem har firehjulsdrift. 

Blant konkurrentene kan Jeep Avenger, Mazda MX-30 Citroën ë-C3, Fiat Grande Panda, Renault 4 E-tech, Opel Mokka-e og Toyota Urban Cruiser nevnes. 

Suzuki e Vitara priser seg like under tvillingmodellen Urban Cruiser fra Toyota.

Skummel konkurrent

Den kommende Toyota Urban Cruiser må nevnes spesielt. Den er 4,28 meter lang, mens Vitara bare er noen millimeter kortere. Det er det en god grunn til, for disse bilene er utviklet i samarbeid mellom Toyota og Suzuki. 

Batteri, motorer og mye annet er likt på disse bilene. 

Suzuki e Vitara Allgrip-e 4x4 skal koste fra 334.500 kroner, mens en Urban Cruiser koster fra 293.000 kroner om du klarer deg uten firehjulsdrift, varme i seter, ratt og speil. 

Suzuki e Vitara Allgrip-e 4x4 skal koste fra 334.500 kroner.

Det interessante er at Toyota Urban Cruiser med firehjulsdrift og det samme, «store» batteriet som Vitara har, koster fra 334.600 kroner. Suzuki slår Toyota med en hundrelapp, og kan derfor skilte med Norges billigste elbil med firehjulsdrift. 

Dette får du for pengene

Bilen har et batteri på 61 kWh som gir en rekkevidde på akseptable 412 kilometer. Totalt yter de to motorene 184 hestekrefter og 307 Nm. 0 til 100 kilometer i timen skal gå unna på 7,4 sekunder.

Det som ikke virker like forlokkende, er den maksimale effekten du får på hurtigladeren. Den er bare på 90 kW og lading fra 10 til 80 prosent tar tre kjedelige kvarter. 

Suzuki e Vitara får firehjulsdrift som standardutstyr.

Suzuki e Vitara kommer i to utstyrsvarianter, «Basecamp» og «Snowtrail». Førstnevnte har blant annet varmepumpe, varme i sete og ratt samt LED-lys er inkludert. «Snowtrail» inkluderer Apple CarPlay og Android Auto, elektrisk førersete og en del annet praktisk utstyr.

Snedig skal alle biler understellsbehandles i Norge før utlevering, noe importøren har valgt å inkludere i prisen uansett modell. 

Så langt er det solgt over 25.000 Suzuki Vitara i Norge, så det skal bli spennende å se hvordan den nye elbilen slår an. Produksjonen foregår i India og leveringen forventes å komme i gang mot høsten.