Norges 4. dyreste hytte: Solgte «Vragviga» til bakergründer
Knut Glad kjøpte «Vragviga» i Grimstad for 32 millioner kroner i 2019. Nå er landstedet, tidligere eid av Einar Aas, solgt for 50 millioner.
(Artikkelen er først publisert av Finansavisen):
Advokat Knut Glad, partner i Føyen, har solgt landstedet «Vragviga» utenfor Grimstad for 50 millioner kroner, skriver Dagens Næringsliv.
Av tinglysningen fremgår det at eiendommen på Stølepynten 40 er kjøpt av selskapet Stølep40, som eies av United Bakeries-gründer Remi Goulignac. I 2024 var han oppført med en ligningsformue på 257 millioner kroner.
Glad har tidligere vært styreleder i United Bakeries og hatt flere styreverv i selskaper tilknyttet både bakerikonsernet og Goulignac, ifølge DN.
Salget er blant de største transaksjonene i fritidsboligmarkedet i 2025. I oktober ble en fritidseiendom i Kragerø solgt for 71 millioner kroner, tidenes dyreste i Norge. Den forrige prisrekorden ble satt i mai, da en strandeiendom i Son ble solgt for 63 millioner kroner.
Glad kjøpte eiendommen i 2019 for 32 millioner kroner. Selger var da den tidligere kraftspekulanten Einar Aas, som året før hadde fått store økonomiske problemer etter store tap i kraftmarkedet.
Aas kjøpte selv eiendommen i 2015 for 30 millioner kroner av investor Andreas Ove Ugland, som døde i 2020. Eiendommen ble lagt ut med prisantydning på 30 millioner og ble kjøpt til prisantydningen kort tid etter. Ugland kjøpte stedet i 1999 for 10,5 millioner kroner.