Bil

Nei, her ble det ingen ferietur

Bobilen ble avskiltet på stedet.

KUNNE ENDT KATASTROFALT: – Heldigvis ikke ofte vi ser så trafikkfarlige kjøretøy, sier stasjonssjefen for grensekontrollen ved Svinesund. Foto: Statens vegvesen
Publisert Sist oppdatert

(Artikkelen er først publisert på Broom): Det er dyrtid og kronekursen er historisk svak. Da blir det ekstra kostbart å dra på utenlandsferie.

Å tilbringe turen på kontinentet i en bobil, kan hjelpe på et stramt feriebudsjett. Da er i hvert fall overnattingene sikret, samt at man kan ta med seg mat hjemmefra. Det er jo slik mange utenlandske ferieturister har operert i Norge i mange år.

Men nye bobiler er gjerne svært kostbare, uansett hvilken størrelsesklasse vi snakker om. På bruktmarkedet er det imidlertid litt av hvert å velge mellom, også i lavere prisklasser.

Da kan man jo få seg en skikkelig billig utenlandstur, vel å merke hvis bilen er trygg å kjøre. Det var definitivt ikke den norskregistrerte bobilen som nylig ble stoppet av Statens vegvesen på Svinesund.

Bilen var nemlig alt annet enn trygg å kjøre med, kunne kontrollørene fort fastslå.

Luftet høna – ble stoppet i kontroll

– Må reagere umiddelbart

Boilen, som var en eldre og godt slitt modell, hadde nemlig alvorlige mangler på bremsene. Foran var bremseeffekten svært lav, og på bakakselen var bremsene helt ute av funksjon.

INGEN EFFEKT: Bremsene var fullstendig ubrukelige og bilen ble avskiltet på stedet. Foto: Statens vegvesen Foto: broom
INGEN EFFEKT: Bremsene var fullstendig ubrukelige og bilen ble avskiltet på stedet. Foto: Statens vegvesen

– Dette var utvilsomt et trafikkfarlig kjøretøy, og det ble avskiltet på stedet. Heldigvis er det ikke å ofte vi støter på kjøretøy som er så trafikkfarlige. Her kunne ferieturen lett ha endt katastrofalt, sier stasjonssjef Øyvind Ivar Grotterød ved grensekontrollen i Svinesund, til Broom.

Han sier at det egentlig ikke var planen å kontrollere bobiler denne gangen, men her mistenkte de at ikke alt var som det skulle.

– Ikke noe på veien å gjøre

– Vi har jo først og fremst fokus på tunge kjøretøy i disse kontrollene, men vi har trente kontrollører som skjønner når det dukker opp andre kjøretøy som trenger en inspeksjon. Man sender gjerne ut noen signaler når man kommer kjørende i en slik bil. Og når kjøretøyet da viser seg ikke å ha bremser, må vi reagere umiddelbart.

– Så det ble ikke noen bobilferie på vedkommende?

– Nei, denne bilen hadde ikke noe på veien å gjøre. Det blir i hvert fall ingen tur før feilene blir utbedret. Eventuelt er det jo hyggelig å campe på Svinesund også, sier Grotterød.

Førerkortet røk etter bare noen timer

Travel dag på Svinesund

Ellers hadde kontrollørene nok å henge fingrene i under kontrollen. De stoppet blant annet en taxi som viste seg å være stjålet og en rekke utenlandske lastebiler og vogntog som ikke hadde ting på stell.

I et litauisk vogntog viste det seg at føreren var fra et tredjeland. Han hadde ikke hadde gyldig førerattest. I tillegg var vogntoget både for langt og for bredt, og lasten var ikke forskriftsmessig sikret. Her fikk transportforetaket et gebyr på hele 60.000 kroner.

Kjørte rundt med tre hengere, to badestamper og fullt av mangler