Penger
Nå kommer de første nye sedlene
Norge Bank er klar med første utrulling i det som skal være den sikreste seddelserien som er blitt laget.
Fra og med tirsdag 30. mai får 100- og 200-lappen nytt utseende og er de første i Norges nye seddelserien til å gradvis innta norske minibanker, lommebøker og kasseapparater.
– Klokken 14.00, 30. mai blir de nye sedlene tilgjengelige i våre depoter, så da kan bankene hente de, og ta det videre til sine kunder, sier kommunikasjonssjef i Norges Bank, Andreas Andersen, til E24.
Nye 50- og 500-lapper kommer i 2018, mens 1.000-avrunder det hele i 2019.
Les også: Snipp, snapp, snute for svenske verdier
Havet er gjennomgående rød tråd i designet på den nye seddelserien som er blitt hyllet internasjonalt en av de vakreste seriene. Men samtidig som sikkerheten er økt med en rekke sikkerhetselementer (se faktaboks), tror flere eksperter vi er på vei mot et kontantløst samfunn.
– Jeg skal være varsom med å spå om hvilke betalingsformer vi vil anvende langt frem i tid. Men vi er ganske klare i vår tro på at kontanter vil være med oss lenge, fortalte sentralbanksjef Øystein Olsen til ABC Nyheter i fjor.
– I forhold til kortbruken går bruken av kontanter ned, det er det ingen tvil om. Men av ulike gode grunner etterspør fremdeles publikum kontanter, og vi er veldig fornøyde med å kunne se frem til at den nye seddelrekken vil bli brukt i lang, lang tid.
De gamle portrettene av henholdsvis Kirsten Flagstad og Kristen Birkeland kan fremdeles fint brukes parallelt med de nye frem til 30. mai 2018. Men du trenger ikke stresse blodpumpa om du finner en skjult formue av 100- og 200-lapper i madrassen; Norges Bank er påkrevd å veksle inn gamle sedler inntil ti år etter de gikk ut av sirkulasjon.
Les også:
Kokainbrukere klager på ny fempundseddel
Dette er Norges nye pengesedler
– Ubrukte pengesedler kan bli verdifulle om noen år
Norges Bank vurderer nye e-penger