Nå har vi begynt på nytt

De første bilene med EA-skilt har dukket opp på veiene.

EA IN THE GAME: EA-skilt tar over for ER, ikke ES som mange hadde trodd.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Det tok nesten 19 år med EL-skilt på norske elbiler før vi fikk de første bilene med EK. Det skjedde så sent som i 2016.

Bare ti år senere har vi ikke bare brukt opp EK-serien, vi har også rundet EB, EC, ED, EE, EF, EH, EJ, EN, EP, EV og straks også ER.

Det skjer i en tid der nesten alt av biler som selges i Norge er elektriske, og nummerseriene blir fullført på bare noen få måneder.

BORTE PÅ ET BLUNK: Det tok bare noen få måneder fra de første ER-bilene kom på veien, til nummerserien nærmer seg oppbrukt.

Det ligger riktignok fortsatt noen hundre ubrukte numre i alle seriene rundt omkring, men de er ikke så aktuelle å bruke lenger.

Neste serie allerede på veien

Fremdeles registreres det biler med ER-skilter, men stadig flere får et nummer fra neste serie. Og det er ikke ES, som mange hadde forventet – men EA.

Dermed har Statens vegvesen «begynt forfra», og hopper bukk over ES, ET, EU, EX, EY og EZ, som i utgangspunktet er de andre gjenstående bokstavkombinasjonene som starter på E. Bokstavene G, I, M, Q, W, Æ, Ø og Å brukes nemlig ikke.

Men ifølge Vegvesenets egen oversikt, blir det ikke ES neste gang heller. Det blir EU. Hva som skjer med de resterende «gyldige» kombinasjonene, er foreløpig uklart. Flere av dem kan være reservert til annet bruk.

Det som imidlertid er klart, er at når alle E-kombinasjonene er brukt opp, må Vegvesenet rett og slett finne på noe annet.

Disse elbil-eierne vil ha vanlige skilt

Slutt på egne elbilskilter?


I Norge har vi nemlig ikke et system der nummerskilt kan brukes om igjen, slik man har blant annet i Sverige.

Hva løsningen blir, har ikke Vegvesenet helt bestemt seg for, skriver Elbil24.

Men når nær sagt alt av nye biler er elektriske, og elbilfordelene blir stadig færre, forsvinner også mye av hensikten med egne skiltserier for elbiler.

Kanskje blir de rett og slett avløst av de vanlige regionalskiltene vi har hatt siden 1971. Der er det i hvert fall flust av ubrukte kombinasjoner ennå.

OSLO-ELBIL: Denne Taycan-en er en av mange elektriske Porscher som kjører rundt med Oslo-skilter.

Mange «fikser litt» på flagget – men det er ikke lov

Fullt lovlig med vanlige skilter

For mange er det muligens en godt skjult hemmelighet at man ikke trenger å utstyre sin nye elbil med skilt som starter på E.

Når bilen registreres, kan du nemlig velge vanlige bilskilt som er knyttet til de ulike regionene, på samme måte som på biler med forbrenningsmotor.

Det koster ikke noe ekstra, men du må som regel be om det spesielt når du kjøper bilen.

Dermed kan elbil-eiere vise sin lokale tilhørighet ved for eksempel å velge SX-skilter om de bor i Bergen, og DS-skilter om de bor i Oslo.

Man kan også velge bokstavkombinasjoner fra andre regioner, for eksempel er BU (Asker og Bærum) samt ZZ (Lakselv) populære.

Vi har bedt Vegvesenet om en forklaring på hvorfor det ble EA denne gangen, og vil oppdatere saken så snart vi får svar.

Bjørn fikk bot på grunn av personlig bilskilt

Få også med deg dette: