Om Bjørn Moholdt Har bakgrunn som journalist og fotograf i en rekke aviser og tidsskrifter, blant annet Finnmark Dagblad, Osloavisen, Vi Menn og Dagbladet. I åtte år var han ansvarlig redaktør for Norges største reisemagasin, Reiser & ferie. Senere har han som frilanser jobbet for ABC Nyheter, flere av de største magasinene i Norge, i tillegg til reisetidsskrifter som Reis og bransjebladet Travel News, hvor han også er ansvarlig redaktør.
I dag fotograferes det nesten utelukkende i farger. Selv om det med digital fototeknologi er mulig å ”vende” bildet til svart-hvitt benytter de færreste seg av den muligheten.
Verden er full av farger, og det er det de fleste av oss ønsker å formidle.
Likevel, på en måte som med sort-hvitt, kan vi bruke fargene aktivt i bildet, for å forsterke virkningen i komposisjonen. Et lite triks for å snu inngrodde vaner er å tenke farger når du tar bildet. Skill fargene fra hverandre, og konsentrer deg om en farge som i motivet fremstår som ekstra sterkt eller dominerende. For eksempel kan grønnfargen i et palmeblad få en ekstra smell bare du skifter vinkel noe.
Rødt er en farge som alltid vil dominere, og tiltrekke seg oppmerksomhet. Problemet med digitale bilder er at rødt gjerne blør (flyter ut) en del, og må bearbeides i et bildehandlingsprogram. Men har du kontroll er det en takknemlig oppgave å bruke rødt (eller en annen sterk farge) i komposisjonen, ikke minst i stillebensfotografering, eksempelvis innenfor mat.
En annen metode er å skape kontraster mellom to kraftige farger. En slik aktiv bruk kan faktisk skape mer liv i et motiv enn om du har med en handfull mennesker, eller når du skal lage en bildeserie. Ett innslag med en sterk grønn- eller rødfarge gir slik en ekstra smell.
Hvor er vi? Beau Vallon-stranden, Mahé, Seychellene
Opptaksdata: Leica M240, 50 mm, f2, 400 ASA, 1/250 sek.
Registrer deg gratis for å leseRegistrering gir deg journalistikk fra eksperter, et ukentlig nyhetsbrev med det viktigste og en personlig ABC-forside. Helt gratis.Registrer deg nå