Mat og drikke
Michelin-restauranter i kø for norsk brygg
Restauranter i utlandet har fått øynene opp for alkoholfri drikke fra norske Villbrygg. Nå henter selskapet penger for å ekspandere ytterligere utenfor Norges grenser.

Denne artikkelen ble først publisert hos Finansavisen.
Ville vekster som granskudd, bjørkeblader, ryllik, mjødurt og geitrams er noen av ingrediensene i de alkoholfrie drikkene fra Villbrygg. Det hele startet hjemme på kjøkkenet i 2018. Gründerne Vanessa Krogh og Cornelia Øiestad syklet rundt med de første flaskene til lokale restauranter i Oslo.
2024 ble et gjennombruddsår for Villbrygg. Selskapet startet eksport til Tyskland, USA, Østerrike, Belgia, Polen og Sveits og omsetningen mer enn doblet seg til 7,5 millioner kroner. Villbrygg fikk blant annet omtale i New York Times, og ved utgangen av fjoråret sto den norske drikken på menyen til over 40 Michelin-restauranter.
Venter pluss
Villbrygg sikter mot solid vekst fremover. I år er målet å nå en omsetning på 18 millioner kroner. Dersom dette målet nås ventes bunnlinjen vise pluss for første gang.
– Vi ser vekst også i Norge, men fremover vil det meste av veksten komme fra utlandet. I år regner vi med at eksportandelen vil ende på 40 prosent, og denne andelen vil øke fremover. Til neste år sikter vi mot en totalomsetning på 33 millioner kroner, og i 2027 regner vi med å nå 53 millioner.
Her til lands er produktene tilgjengelig ved over 100 restauranter; blant andre Iris på Salmon Eye i Rosendal, Speilsalen i Trondheim, Under i Lindesnes og Hyde, Hot Shop, Statholdergaarden, Mon Oncle og Bar Amour i Oslo.
– Vi har også fått landsdekkende distribusjon i Vinmonopolets basisutvalg, der vi snart har fire produkter inne. I tillegg er vi blant annet inne i 70 Meny-butikker, Coop Megas butikker på Østlandet og hos Oda, sier Vanessa Krogh.

Henter 5-10 millioner
I 2022 hentet Villbrygg 6 millioner kroner via folkefinansiering, og året etter ble ytterligere 5 millioner hentet. I dag har selskapet rundt 2.000 eiere. Mother (Vanessa Krogh) og Cornelia Øiestad eier 24,8 prosent hver, og tredje største eier er Julebrusen med 12,6 prosent.
Nå akter selskapet å ta «norsk natur på flaske» ut til et enda bredere publikum. Via en ny folkefinansieringskampanje skal det hentes mellom 5 og 10 millioner.
– Allerede før den offisielle lanseringen har eksisterende aksjonærer forhåndstegnet seg for 48 prosent av det første finansieringsmålet på 5 millioner kroner, sier Krogh, og legger til at selskapet prises til 50 millioner før emisjonen.
Den innhentede kapitalen vil primært bli brukt til å finansiere Villbryggs videre internasjonale ekspansjon.
– Dette inkluderer økt produksjonskapasitet, utvidet varelager og nyansettelser. Vi må ha et stort varelager når vi skal ut i nye markeder. I april i år hadde vi et lavere salg enn vi kunne ha hatt fordi vi var utsolgt, sier Krogh, som melder om økt interesse for produktene fra ulike importører.
– Vi er nå i dialog med importører i Nederland, Storbritannia, Danmark, Sverige, Frankrike, Italia og Portugal. Vi er bare fem medarbeidere i dag, så vi må absolutt bli flere hvis vi skal vokse.
– Hvor får dere ingrediensene fra?
– I starten plukket vi dem selv, men så inviterte vi inn bønder og sankere. I dag har våre leverandører bygget tørkerom, så vi mottar ingrediensene ferdig tørket og pakket. Vi har bygget en unik infrastruktur for å sikre ville vekster til produktene våre, sier Krogh.
Villbrygg produseres ved Flo Bryggeri, som også har produksjon for blant andre Kolonihagen, Tim Wendelboe og ASK Brygghus.