Legger ned og flytter ut av Oslo

Salget har vært svært begrenset.

SHOWROOM: Lucid har ikke akkurat holdt til i noen bakgård, de har hatt showroom på Karl Johans Gate i Oslo i over tre år. Men nå flytter de ut.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Lucid er ett av mange nye bilmerker som har kommet til Norge de siste årene. Men i motsetning til de fleste andre, er ikke Lucid kinesisk. Nei, de kommer fra USA og har ikke lagt skjul på at Tesla på mange måter har vært et forbilde.

Men der Tesla har lykkes med å bli en volumprodusent av biler, går det mye tråere for Lucid. Det gjelder også i elbillandet i Norge.

Siden mars 2023 har Lucid hatt et eksklusivt showroom midt på Karl Johans Gate i Oslo. Men denne uken pakker de sammen – og flytter til et langt enklere lokale på Rud i Bærum.

Skal ha forhandlere

Bransje-nettstedet BilNytt.no er først ute med denne nyheten. De skriver også at det på drøyt tre år bare er registrert 31 nye Lucid i Norge. Så mye av 17 av disse har blitt registrert på Lucid selv.

ENDRING: Lucid skiftet strategi i Norge. Ut med ekslusivt showroom, nå skal de heller ha forhandlere.

Samtidig er det kjent at Lucid er i gang med å endre forretningsmodellen sin. Nå skal de ha forhandlere, i tillegg til dagens modell med direktesalg.

Forhandlere i Norge

Dette starter i Tyskland, der to forhandlere nå er klare. Tidligere i år bekreftet Lucid til Broom at de har tilsvarende planer i Norge:

– Lucids videre ekspansjon i Norge vil skje gjennom en forhandler-partner. Dette vil gi muligheten til å utvide vår tilstedeværelse samtidig som vi opprettholder en premium kundeopplevelse, sa Sebastian Michel som PR- og kommunikasjonssjef i Lucid Motors.

Dermed følger Lucid også i hjulsporene til flere andre merker som har gått samme vei: De har startet med eksklusive showroom og satset på direktesalg derfra, men senere gått over til forhandlere. Polestar er ett av de siste eksemplene på dette.

LUKSUS: Lucid satser videre, tross svært lave salgstall i Norge så langt. Gravity er mildt sagt en etterlengtet modell for dem.

Les vårt eksklusive intervju med Lucid-sjefen her

Startpris på over en million

At Lucid tenker nytt henger nok også sammen med at de endelig utvider modellutvalget sitt. Lenge har de hatt bare én modell: Den luksuriøse sedanen Air. Denne har opptil 1200 hestekrefter og rekkevidde på over 900 kilometer.

I starten var prisene fra 1.650.000 kroner. Senere kom en «innstegsmodell» til 950.000 kroner.

Air har nå blitt supplert av SUV-en Gravity, som tross alt bør ha et større potensial, selv om startprisen er på solide 1.009.000 kroner.

Tapt milliarder, men nekter å gi seg

Kan Gravity snu det for Lucid? Les mer i artikkelen under: