Bil
Laget 38 biler – så var det konkurs og slutt
Nå selges denne på auksjon.
Denne artikkelen ble først publisert på Broom.
Like før jul i 2011 ble Saab slått konkurs. Ikke bare mistet Sverige da ett av sine to volum-bilmerker. Dette var også Sveriges største konkurs i moderne tid. Saab gikk under med stor gjeld og flere tusen ansatte mistet jobbene sine.
Tross flere forsøk på å få i gang bilproduksjon igjen: 13 år etter konkursen er det stille ved det store fabrikkanlegget i Trollhättan. Men Saab har fortsatt en fanskare, over hele verden.
De har veldig snart noe å glede seg til. 7. juni er det nemlig klart for en stor auksjon over samlerbiler fra Saab. Svenske Bilweb Auctions står bak og skal tilby 40 biler på nettauksjon. 15 av disse skal også vises fram på Saab Museum Festival som går av stabelen i Trollhättan kommende helg.
Planen var 366 biler
Et av de store høydepunktene på auksjonen er en bil det bare ble produsert 38 eksemplarer av: Nemlig en spesiell Independence Edition av 9-3 cabriolet.
Opprinnelig var planen å produsere 366 individuelt nummererte eksemplarer. Men så langt kom svenskene aldri før det var kroken på døra. Ikke mer enn 38 biler ble bygget. Bilen som selges på auksjon er nummer to av disse 38.
Blant det som skilte Independence Edition-bilene fra øvrige 9-3 var fargen som heter Sunset Red, instrumentpanel fra Hirsch, unikt sportsratt, 18-tommers felger og grå setetrekk med oransje striper.
Topp 5: Biler som bør stå opp fra de døde
Ingen god eier
Foreløpig er ikke utropsprisen kjent. Men det er nok grunn til å tro at det er ganske mange entusiaster som kan tenke seg denne bilen.
Independence-navnet ble valgt for å markere at Saab i februar 2010 ble solgt fra det tidligere eierselskapet General Motors (GM), til nederlandske Spyker. Det skulle dessverre vise seg å ikke være noen heldig valg for Saab.
Spyker-sjef Victor Muller hadde store vyer og en evne til å snu seg rundt i veldig mange retninger samtidig. Men han manglet dessverre både penger og en realistisk forretningsplan for å redde Saab. Dermed ble det konkurs under to år etter overtagelsen.
Her møtte vi elbilen som skulle redde Saab
Ulik skjebne
Skjebnen til Saab er slik sett veldig ulik det som skjedde med Volvo i samme tidsrom. De ble solgt fra Ford til kinesiske Geely i 2010. Den gangen fryktet mange hjemme i Sverige at Geely bare var ute etter merkevaren og ville flytte det meste av Volvo-produksjonen til Kina.
14 år senere kan vi fastslå at Geely har vært en svært god eier for Volvo. Selskapet har fått betydelige økonomiske ressurser og stor grad av frihet. Salget har økt kraftig, samtidig som Volvo har løftet seg i premiumretning og levert sterke økonomiske resultater.
Knallår: Så bra gikk det for Volvo i fjor