Kundene rømmer fra merket
Disse eierne er ikke veldig lojale.
Denne artikkelen ble først publisert av Broom.
Lojale kunder er noe alle bilforhandlere drømmer om.
Når det er tid for å bytte bil, dukker de opp av seg selv. De kjøper en ny og leverer inn gamlebilen.
Den såkalte merkelojaliteten fikk en alvorlig knekk da elbilene for alvor begynte å rulle inn. Utfordringen var rett og slett mangel på aktuelle biler. Dermed måtte mange tenke nytt. Når «deres» merke ikke hadde en passende modell (eller kanskje ikke elbil i det hele tatt), ble de tvunget til å gå til noen andre.
Flest forlater Nissan
Dermed kom mange kunder i spill. Det var først gull verdt for elbilpionérene, så for de mange kinesiske produsentene som har kommet til Norge de siste årene.
Men hvem taper mest? Jo, det har Opplysningsrådet for Veitrafikken (OFV) sett nærmere på. De har utarbeidet en rykende fersk statistikk på merkelojalitet: Det handler altså om hvor mange som ikke kjøper samme merke igjen.
Øverst her troner det som virkelig var en elbilpionér i Norge: Nemlig Nissan. Deres Leaf hentet i mange år svært mange nye kunder til merket. Men nå har det snudd. Hele 80,9 prosent av Nissan-eierne velger et annet merke. Det store flertallet av disse går til Tesla. Ja, det er faktisk flere Nissan-eiere som kjøper Tesla, i stedet for å velge Nissan igjen når der er tid for bilbytte. Det er rekord.
Les også: Mange reagerte på prisen, da svarte de uvanlig kjapt
To merker i andre enden
Audi mister også mange, her var det 78,5 prosent som går for et annet merke. Hakk i hæl følger Volkswagen, med 78 prosent.
I motsatt ende av skalaen finner vi to merker: Toyota er kjent for å ha svært lojale kjøpere. Her er det 48,2 prosent som velger å kjøpe noe annet.
Gjetter du hvem som har de mest lojale eierne? Jo, det er Tesla. De mister ikke mer enn 27,2 prosent av eierne sine. Det er soleklart best og viser hvilken sterk posisjon Tesla på kort tid har skaffet seg.
Les også: Her byttet de fleste Teslaen inn i en bensinbil
Vanskelig å vippe av tronen
OFV har sett nærmere på hva de som forlater Tesla kjøper. De fordeler seg over svært mange merker. Flest går til BMW, nærmere bestemt 3 prosent. Deretter følger Volvo (2,4), VW (1,5) og Mercedes/Kia, begge med 0,9 prosent.
Tesla har de siste årene tatt markedsandeler som har rystet resten av norsk bilbransje. Når kundene også er så lojale, tyder veldig mye på at det skal bli vanskelig å vippe dem av tronen med det første.
Les også: Disse stjeler Tesla kundene sine fra